Genel

Savaş mağdurları insanlar Fırat Kalkanı bölgesine yerleştirilecek

Savaş mağdurları insanlar Fırat Kalkanı bölgesine yerleştirilecek 3.5 milyon Suriyeli sığınmacıyı bünyesinde barındıran Türkiye’nin sığınmacıları Suriye içerisinde konuşlandırmak istediği belirtildi. Savaş mağdurları insanlar Fırat Kalkanı bölgesine yerleştirilecek detaylar haberimizde…

Savaş mağdurları insanlar Fırat Kalkanı bölgesine yerleştirilecek

Türkiye’nin, Suriye Ordusunun İdlib’e yapacağı operasyon nedeniyle göç edecek sivilleri Türkiye’ye almayacağı Fırat Kalkanı bölgesine yönlendireceği iddia edildi.

Bu kapsamda AFAD ve Kızılay Cerablus, Azez ve Afrin’de hazırlıklara başladı. TSK ise bugünde sınıra askeri sevkiyat yaptığı belirtiliyor.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre, Suriye ordusunun İdlib kentine yapacağı operasyon kapsamında tedbirlerini alan Türkiye, operasyon nedeniyle göç edecek sığınmacılar için hazırlık yapıyor.

3.5 milyon Suriyeli sığınmacıyı bünyesinde barındıran Türkiye’nin sığınmacıları Suriye içerisinde konuşlandırmak istediği belirtildi.

Türkiye, İdlib’den gelecek göç için Türkiye tarafında değil, Suriye içerisinde oluşturduğu ÖSO ile kurduğu Fırat Kalkanı Bölgesinde yer alan alan Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin bölgesinde hazırlık yapıyor.

Bu kapsamda AFAD ve Kızılay Cerablus, Azez ve Afrin’de hazırlıklara başladı. İdlib yakınında bulunan Atme Mülteci Kampı da genişletiliyor.

AFAD ve Kızılay olası göçü karşılamak amacıyla Fırat Kalkanı bölgesinde fizibilite çalışması yaparak kamp yerlerini belirlemeye çalışıyor.

Öte yandan Türkiye’nin çeşitli birliklerinden Suriye sınırındaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesine zırhlı araç sevkiyatı sürüyor.

Kırıkhan yönünden gelen askeri zırhlı araç konvoyu, öğleden sonra Reyhanlı ilçesine ulaştı. Yoğun güvenlik önlemi eşliğinde hareket eden askeri kirpi, kurşungeçirmez konteyner ve çeşitli askeri araçların bulunduğu konvoy, sınır hattına ilerledi. Askeri konvoy sınırda konuşlandırıldı.

Dün gece de sınıra askeri sevkiyat yapıldı…

Öte yandan Suriye Ordusu İdlib’in güneyi ve Hama kuzeyinde yer alan Kefer Zita, Latamne, Tel Eys, Haris, Abdin ve çevrelerindeki El Nusra’nın öncülük ettiği Heyeti Tahriri Şam (HTŞ) mevzilerini top atışlarıyla vurdu.

Suriye ordusu cihatçıların kontrol noktalarını vurmayı sürdürüyor…

İdlib ile Hama arasındaki Curin bölgesinde konuşlu Suriye Ordusu’na bağlı askerler, birkaç kilometre uzaklıkta bulunan cihatçıların kontrolündeki Sermaniye kasabasını hedef aldı. Suriye Ordusu’na bağlı askerler, cihatçıların kontrol noktalarını havan ve roketlerle peş peşe vurdu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica