Genel

Savaşın ilk kurbanları Japonya ve Güney Kore olacak

Savaşın ilk kurbanları Japonya ve Güney Kore olacak Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik provokasyonun içine çekmeye çalıştığı Japonya ve Güney Kore’nin Kore Yarımadası’nda savaş durumunda ilk kurbanlar olacağını söyledi. Savaşın ilk kurbanları Japonya ve Güney Kore olacak detaylar haberimizde…

Savaşın ilk kurbanları Japonya ve Güney Kore olacak

Belarus merkezli STV televizyonuna röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Pyongyang’ın füze ve nükleer denemelerini kınarken, Amerikalı meslektaşlarımızın provokasyon nitelikli tutumunu da kınamadan geçemeyiz. Maalesef kendileri, aynı tarafa Japonya ve Güney Kore’yi de çekmeye çalışıyorlar ki, bu ülkeler, Kore Yarımadası’nda bir savaş başlaması durumunda ilk kurbanlar olacak” ifadelerini kullandı.

“Rusya BMGK’nın Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımlara sadık”

Sputnik‘in haberine göre, Lavrov, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kuzey Kore’ye uyguladığı ve Pyongyang’ın ithalat-ihracat imkânlarını ciddi bir şekilde kısıtlayan yaptırımları harfiyen uyguladığını belirtti.

“Kuzey Kore’nin nükleer silaha sahip olma taleplerini kabul etmeyeceğiz”

Rus diplomat, “Kore Yarımadası’ndaki durumun Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nü (KGAÖ) endişelendiriyor mu?” sorusunaysa, “Kuzey Kore’nin nükleer silaha sahip olma taleplerini kabul etmeyeceğiz. KGAÖ’ye üye olan tüm ülkeler BMGK’nın kararlarını destekliyor” diye konuştu.

“Bazı ab ülkelerinin doğu ortaklığını Rusya’ya karşı kullanma çabaları sonuçsuz kalacak”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bazı AB ülkelerinin (AB ülkeleri ile Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna tarafından imzalanan bir anlaşma olan) Doğu Ortaklığı’nı Rusya’ya karşı kullanmaya meyilli olduklarını, fakat bu ülkelerin çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi.

“Doğu Ortaklığı’nı Rusya’ya karşı kullanma arzusu görüyoruz”

Lavrov, “AB’ye üye bazı ülkelerde Doğu Ortaklığı’nı Rusya’ya karşı kullanma arzusu görüyoruz. Bu ülkeler çoğunlukta değil, fakat çok saldırgan davranıyor. Brüksel’de birkaç gün önce yapılan Doğu Ortaklığı zirvesinde İngiltere Başbakanı Theresa May’in konuşmasında da böyle bir durum ortaya çıktı” diye konuştu.

“Rus karşıtlığını karıştırma verimsiz ve sonuçsuzdur”

Çoğu AB ülkesinin BDT ülkeleriyle temaslara Rus karşıtlığını karıştırmanın verimsiz ve sonuçsuz olduğunu anladıklarına dikkat çeken Lavrov, “Tabii ki Ukraynalı, Moldovalı ve Gürcü meslektaşlarımızın nasıl davrandıklarını görüyoruz, ancak Doğu Ortaklığı’nı Rusya karşıtlı mecrasına taşımada başarılı olamayacaklarından eminim” ifadelerini kullandı.

“Doğu Ortaklığı formatının siyasallaştırılmaması…”

Belarus’un Doğu Ortaklığı formatının siyasallaştırılmaması; ve AB ile normal ilişkiler geliştirilmesi konusundaki kararlı tutumunu Rusya’nın takdir ettiğini vurgulayan Lavrov; “Belarus’un, Doğu Ortaklığı’nın diğer katılımcılarıyla birlikte Rusya karşıtı politikası yürütme çabalarına karşı sergilediği sıkı duruşu büyük takdirle karşıladık” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica