Genel

Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor

Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor ABD’li papaz Brunson’ın avukatı Halavurt, iddianame savcısının görev yerinin değişmesiyle ilgili olarak, “Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor” dedi. Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor detaylar haberimizde…

Savcı değişikliği davaya bakış açısının da değiştiği anlamına geliyor

“Görev yeri değişikliği davanın gidişatını olumlu etkileyecek”

ABD’li papaz Andrew Brunson’un İzmir’de yargılandığı davada, iddianameyi hazırlayan savcının görev yeri değişti. Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, DW Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, müvekkili hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı Berkant Karakaya’nın görev yerinin değişmesinin, davanın gidişatını olumlu etkileyebileceğini söyledi.

“Suçlamaları destekleyecek delilleri dosyaya giremedi”

Brunson hakkındaki iddianameyi hazırlayan ve bu soruşturmayı yürüten savcının ‘iyi bir performans gösteremediğini’ belirten Halavurt, “Savcı iddianamede dile getirdiği suçlamaları destekleyecek delilleri dosyaya giremedi. Son duruşmada iki tanık ifadesi geldi. Bu tanıkların ifadesi bu savcı tarafından alındı. Ve bu ifadelerin benim müvvekkilimle ilgisi yoktu” dedi.

“Devlet Brunson’ın yargılanması konusunda ortaya bir irade koydu”

Halavurt, soruşturma savcısının davanın gidişatını ‘olumsuz anlamda yönlendirmeye çalıştığını’ savundu.

“Devletin bu yargılamaya bakış açısı değişmiş olabilir”

Brunson davasında soruşturmayı yürüten, iddianameyi hazırlayan savcının görev yerinin değişmesinin başka bir anlamı daha olabileceğini söyleyen Halavurt, “Devlet Brunson’ın yargılanması konusunda ortaya bir irade koydu. Bu savcı da bu iradeyi yansıtıyordu. Şimdi savcının görev yerinin değişmesi, bu iradede değişiklik olabileceği anlamına geliyor. Yani devletin bu yargılamaya bakış açısı değişmiş olabilir. Bu değişiklik de savcı ile başladı. Bu elbette benim görüşüm. Dolayısıyla ben Brunson’ın özgürlüğüne kavuşması açısından savcının görev yeri değişikliğini olumlu buluyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica