Genel

Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı

Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı AB Komisyonu’nun bugün yaptığı toplantı sonrasında aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin vatandaşları için Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı. Kararlar Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerden onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı

“Kuralları ihlal etmeyenler için Schengen vizesi almak daha kolay olacak”

Avrupa Birliği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin vatandaşları için Schengen vizesi konusunda değişikliklere gidiyor. AB Komisyonu’nun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos tarafından bugün açıklanan öneriler gereği, kuralları ihlal etmeyenler için Schengen vizesi almak daha kolay olacak. AB Komisyonu, yeni kuralları büyük ölçüde ‘değişen güvenlik kaygıları’ nedeniyle belirledi. Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberine göre, komisyon tarafından belirlenen yeni kurallar şöyle:

İşte kolaylık getiren kurallar;

– Vize başvurularında karar süresi 15 günden 10 güne düşecek.

– Başvurular seyahatten 3 ay yerine 6 ay önce yapılabilecek.

– Elektronik başvuru yapılabilecek. Vize başvuru sahiplerinin fiziki olarak konsolosluklarda bulunmaları gerekmeyecek. Konsolosluklara sadece parmak izi için çağrılacaklar.

– Schengen ülkelerine giriş ve bu ülkelerde kalış kurallarını ihlal etmeyen vize sahiplerine sonraki başvurularında çok girişli vize verilecek. Çok girişli vizelerin süreleri, kurallara uyma sicili pozitif olanlar için kademeli olarak bir yıldan beş yıla yükseltilecek.

– Kısa süreli kalışlar için dış kara ve deniz sınırlarında, geçici nitelikte, sezona bağlı ve sadece giriş yapılan ülke için geçerli vizeler verilebilecek. Turizmi destekleme amacı taşıyan bu tip vizelerin geçerlilik süresi azami 7 gün olacak.

– Vize ücretleri 20 Euro’luk artışla 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükselecek.

Komisyon tarafından yapılan yeni öneriler, Avrupa Parlamentosu’ndan ve üye ülkelerden onay alındıktan sonra devreye girecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica