Ekonomi

Seçim yatırımına döndürülen Tanzimlere ürün bulunamıyor

Seçim yatırımına döndürülen Tanzimlere ürün bulunamıyor. Yurttaşlar, tanzimdeki ürünlerin kalitesinden ve fiyatından memnun kalsalar da ürünlerin herkese yetmediğinden şikayetçiler. detaylar haberimizde…

Seçim yatırımına döndürülen Tanzimlere ürün bulunamıyor

Seçimlere kısa bir süre kala, AKP‘nin ‘çare’ olarak sunduğu tanzimler de çöktü. Uzun kuyruklarla açılan tanzimlerde, şimdi ise ürün bulunamıyor.

“Seçim yatırımı çileye döndü”

AKP’nin ekonomi ve tarımdaki politikaları nedeniyle astronomik fiyatlara ulaşan sebze-meyvede, çözüm olarak halka sunduğu tanzimler çöküş noktasına geldi. Arka planda bir seçim yatırımı olduğu bilinen tanzimlerde de artık ürün bulunamıyor.

Ürün bulmak isteyenler, uzak yoldan gelerek sabah erken saatlerde kuyruğa giriyor.

“Ürün çeşitleri artırıldı”

Tanzimin ikinci haftasından itibaren aralıklarla gelmemeye başlayan kuru soğana son 3-4 gündür biber de eklendi. Bu ürünler sabah erken saatlerde bile bulunamıyor. Zaman zaman bu ürünlere patlıcan ve pirinç de ekleniyor. Salatalık, öğleden sonra ilk tükenen ürünler arasında. Öğleden sonra giden yurttaşlara 10 üründen ancak 3-4 ürün kalıyor.

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberi şöyle:

Vatandaşın ihtiyacını ne ölçüde karşıladığını gözlemlemek için gezdiğimiz Taksim ve Mecidiyeköy’deki tanzim satış noktalarında, ihtiyacı karşılamadığı için artık uzun kuyrukların, yalnızca sabah saatlerinde oluştuğunu gördük.

“Talep karşılanmadı”

Satış yapan Beltur çalışanları, sınırlı sayıdaki ürünler herkese yetsin diye bazı ürünlerdeki 3 kilo sınırını 2 kiloya düşürüyor. Kilo sınırından dolayı istediği miktarı alamayan bazı yurttaşlar da yeniden kuyruğa girmek zorunda kalıyor.

Mecidiyeköy’deki noktada konuştuğumuz bir yurttaş, Beşiktaş’ta ürün çeşitliliği bittiği için Ortaköy’den çıkıp buraya geldim. Neden bize bu çileyi çektiriyorlar diyerek tepkisini dile getirdi.

Yurttaşlar, tanzimdeki ürünlerin kalitesinden ve fiyatından memnun kalsalar da ürünlerin herkese yetmediğinden şikayetçiler.

Taksim’deki bir yurttaş, kuru soğanı baktığı hiçbir tanzim noktasında bulamadığını, öğleden sonraya kaldığı için de istediği ürünlerin kalmadığını anlattı. Bir diğer yurttaş Gülsen Kütük, “Çalıştığım için öğleden sonra gelebiliyorum. Patlıcan, biber ve salatalık bulamıyorum” dedi. Tanzim satışa ilk defa geldiğini, yalnızca patates ve domates alabildiğini belirten Sezai Karaosmanoğlu “Biber, salatalık, nohut ve pirinç de alacaktım ama kalmamış. Çok bir malzeme yok” diye konuştu.

“Hükümetin ‘fırsatçılık’ söylemi de boşa düştü”

Öte yandan, marketleri ‘fırsatçılıkla’ suçlayan hükümet, tanzimle birlikte marketlerdeki fiyatların indiğini iddia edip, ‘fırsatçılık’ söylemini pekiştirse de vatandaşın marketlerde ucuz fiyata bulabildiği ürünler, kendi tabirleriyle ‘çürük- çerik’ olanlar… Semt pazarlarındaki sebze fiyatları ise hala cep yakıyor. Sivri biber geçen hafta 18 TL’yi aştı. Dolmalık biber ise 15 TL’ye çıktı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica