Genel

Sedat Peker için mahkeme beklenen beraat kararını verdi

Sedat Peker için mahkeme beklenen beraat kararını verdi İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesinde davanın bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık Sedat Peker ile avukatı Ersan Barkın katıldı. Sedat Peker için mahkeme beklenen beraat kararını verdi detaylar haberimizde…

Sedat Peker için mahkeme beklenen beraat kararını verdi

Üsküdar’da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığı konuşmada, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek” suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Sedat Peker’in beraatına karar verildi.

“Herhangi bir şiddet olayı olmadı”

Peker savunmasında, iddianameye konu sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, “Vatan hainlerini ikaz etmek istedim. Zaten konuşmamın ardından da herhangi bir şiddet olayı olmadı. Anlamadığım husus bütün vatanseverler böyle düşünüp söylerken neden bir tek bana dava açıldı” dedi.

Aylık geliri 40 bin Türk lirası…

İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesinde davanın bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık Sedat Peker ile avukatı Ersan Barkın katıldı.

Kimlik tespiti yapılan Sedat Peker, aylık gelirinin 40 bin TL civarında olduğunu söyledi.

“…darbe girişiminin yıl dönümünde…”

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Sedat Peker, iddianameye konu konuşmayı FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığını belirterek, “Şehitlikte kalabalık ile birlikte şehit ve gazileri andık, dualar ettik” dedi.

Konuşmayı yaptığı dönem FETÖ yargılamasının yapıldığı Muğla Ağır Ceza Mahkemesindeki dava sırasında adliyeye getirilen bir zanlının HERO tişörtü giydiğini hatırlatan Peker, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Propaganda yapıyorlardı”

“Yine aynı dönem CHP isimli parti lideri İstanbul’a adalet yürüyüşü yapıyordu. FETÖ terör örgütü üye ve yandaşları bu yürüyüşü de istismar ederek kendi sempatizanlarına ve militanlarına hala güçlü oldukları hissiyatını vermeye çalışıyorlardı. Bu kapsamda yandaşlarının bulunduğu cezaevlerini basarak, onları kurtaracaklarını söyleyerek kamuoyunda algı oluşturup propaganda yapıyorlardı. Buna ilişkin sosyal medya paylaşımları herkesçe malumdur. Ben de bu teröristlerin yıkmaya çalıştıkları devlet geleneğine şükretmeleri gerektiğini, zira yıkmak istedikleri o devletin onları da koruduğunu, ola ki devleti ortadan kaldırırlarsa vatan evlatlarının onlara bile nefes alamayacaklarını vurguladım. Yıkmaya çalıştıkları devlet olmaz ise vatan evlatlarının onlara da gerekli cezayı vererek hayatlarını sona erdireceklerini vurguladım ki; darbe yapmaya kalkışmasınlar.”

“Söylediğim sözlerin arkasındayım”

Benim bu söylediğimi tüm Türk halkı, Tük milleti ve son dönemde İçişleri Bakanı ile MHP isimli siyasi parti lideri de söylemektedir. Kamuoyunca bu durumlar da bilinmektedir. Sanırım sayın savcıya amaç ve niyetimizi açıkça anlatamadım. Bu yüzden hakkımızda dava açıldı. Söylediğim sözlerin arkasındayım. Vatan hainlerini ikaz etmek istedim. Zaten konuşmamın ardından da herhangi bir şiddet olayı olmadı. Anlamadığım husus bütün vatanseverler böyle düşünüp söylerken neden bir tek bana dava açıldı.”

“Akıncılar üssünde ele geçirilen 26 kişilik ölüm listesindeki tek sivil benim”

FETÖ terör örgütünün en büyük mağdurlarından biri olduğunu, 10 senesinin cezaevinde geçtiğini söyleyen Peker, “Akıncılar üssünde ele geçirilen 26 kişilik ölüm listesindeki tek sivil benim. Bunun davası Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmektedir ve o dosyada mağdur sıfatım vardır. Yine de bu sözleri kişisel husumet nedeniyle söylemedim. Bu sözleri güçlü oldukları yönündeki algı yönetimini tepki olarak söyledim” dedi.

“Müvekkilim vatansever kesimi terörist kesime karşı uyarmıştır”

Müvekkilinin vatanseverliği nedeni ile iddianameye konu konuşmayı yaptığını söyleyen Avukat Ersan Barkın, “Müvekkilim vatansever kesimi terörist kesime karşı uyarmıştır. Bu nedenle suç oluşmaz” diyerek müvekkilinin beraatına karar verilmesini istedi.

Suç oluşturmayacağı Kanaatiyle beraat kararı verildi

Mahkeme, üzerine atılı eylemin suç oluşturmayacağını gerekçe göstererek Sedat Peker’in beraatına karar verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica