Sağlık

Şeker hastaları artık parmak delmeyecek

Şeker hastaları artık parmak delmeyecek. Dünyanın 35 ülkesinde 300.000’den fazla kişinin kullandığı sistem, şeker takibinde rutin parmak delme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Şeker hastaları artık parmak delmeyecek.

Şeker hastaları artık parmak delmeyecek

14 güne kadar üst kolda takılı kalan küçük bir sensör

Sistem, hücreler arası sıvıda dakikada bir glukoz ölçümü yapan ve 14 güne kadar üst kolda takılı kalan küçük bir sensör (yaklaşık 1 TL büyüklüğünde) içeriyor. Parmak delmeden bir saniyede acısız glukoz ölçümü için okuyucu ile sensörü okutmak yeterli. Her okutma, anlık glukoz sonucunu, 8 saatlik glukoz geçmişini ve glukozun gittiği yönü gösteriyor. Okutma işlemi sensör giysi altındayken de gerçekleştirilebiliyor; böylece test işlemi daha tedbirli ve uygun olur. Okuyucu 90 güne kadar veri tutuyor ve glukoz seviyelerinin zaman içindeki değişimine dair anlık görüntü sunuyor.

SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ ŞÖYLE:

Sistem parmaktan ölçümle kalibrasyon gerektirmez.
● Tek kullanımlık, suya dayanıklı sensör 14 güne kadar kullanılabilir ve üst kolun arka tarafına takılabilir.
● Hızlı bir okutmayla glukoz ölçümü, günde ihtiyaç duyulduğu veya istendiği kadar çok alınabilir.
● Her okutma mevcut glukoz değeri, 8 saatlik glukoz geçmişi ve glukozun gittiği yönü sunar.
● Sistem tarafından üretilen veriler, kişilerin sağlık uzmanlarına danışarak diyabetlerini daha iyi yönetmek için tükettikleri gıdaları ve diğer davranışlarını nasıl değiştirmeleri gerektiğini belirlemelerine yardımcı olabilecek, eyleme geçilebilir trendler ve seyirler sunmak üzere tasarlandı.
Düzenli ve sık glukoz takibi sağlayan bu tip sistemlerin sunduğu glukoz verileriyle belirlenecek tedavi planlarıyla glukoz değişkenliğinin önlenmesi mümkün!

BU SAYEDE DİYABETLİLERDE KALP VE DAMAR HASTALIKLARI RİSKİ AZALABİLİR

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan İlkova şu bilgileri paylaştı: “Diyabetli insanlarda kan glukoz düzeylerinin gün içerisinde değişkenlik göstermesi diyabete bağlı kronik komplikasyonları ve de özellikle kalp ve damar hastalıkları riskini artırmaktadır. Düzenli ve sık glukoz takibi sağlayan bu tip sistemlerin sunduğu glukoz verileriyle belirlenecek tedavi planlarıyla glukoz değişkenliğinin önlenmesi mümkündür. Bu sayede diyabetlilerde kalp ve damar hastalıkları riskinin azaldığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

HİPOGLİSEMİ FARK EDİLEBİLİR

Özellikle insülin kullanan diyabetliler için iyi bir diyabet yönetimi önündeki en önemli engel hipoglisemi korkusudur. Hipoglisemi yaşayan hasta, bir daha hipoglisemi atağı yaşamamak amacıyla insülin dozunu azaltır, ya da yapması gereken dozdan daha az uygulamaya başlar. Bu da glukoz ayarını olumsuz etkileyerek hastalığın iyi yönetilebilmesini engeller. Hipoglisemiyle ilişkili olan diğer bir sorun ise yaklaşan ve gelişen hipoglisemiyi hastaların fark edememesidir. Bu durumda hastalara önerilen daha sık kan glukozu ölçmektir. Bu sistemlerle glukoz sürekli takip edildiği için fark edilmemiş hipoglisemiyi tanımak kolaylaşır ve hipoglisemide geçirilen süre anlamlı şekilde azalır.

Bu sistemler, ayrıca yoğun glukoz verisi kullanarak bir kişinin sıradan bir gününün görsel anlık görüntüsünü sunan bir rapor olan Ambulatuar Glukoz Profilini (AGP) kullanıcı olan kişiye ve onu izleyen sağlık personeline aynı anda sunabilmektedir. Glukozun gün içinde açlık, tokluk, uyku hali, egzersiz sırasındaki seyri yakından takip edilebilmekte ve böylece diyabetli hastaların yaşam kalitesi önemli ölçüde düzelirken iyi diyabet kontrolü ile diyabetin komplikasyonlarından korunmaktadırlar.”

ÇOCUK DİYABETLİLERE DE KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Diyabetli çocukların glukoz seviyelerini kolayca takip etmelerine ve daha iyi tedavi kararları alınmasına olanak sağlıyor.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Gökşen Şimşek, parmak delmenin çocuk diyabetliler için büyük bir stres kaynağı olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Çocuk diyabetliler günde yaklaşık 10 kez parmak delme yöntemiyle şeker ölçümü yapmak durumundadır ve çocukların yüzde 45’i parmak delmenin zorluğundan, yüzde 30’u acıdan, yüzde 14’ü de parmak delmekten utanma sebebiyle bu yöntemi zor bulmaktadır. Bu sistem, diyabetli çocukların glukoz seviyelerini kolayca takip etmelerine ve daha iyi tedavi kararları alınmasına olanak sağlıyor.”

DAHA SIK GLUKOZ ÖLÇÜMÜ DAHA İYİ KLİNİK SONUÇ!

Daha sık glukoz ölçümünün daha iyi klinik sonuçlar sağladığını belirten Prof. Şimşek, Daha sık glukoz ölçümünün, hipoglisemiyi azaltmaya, glukoz değişkenliğini kontrol altına almaya ve glukoz seviyelerinin iyileşmesine yardımcı olarak, daha iyi bir diyabet yönetimi sağladığını ifade etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica