Ekonomi

Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok

Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok AKP genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da Engelleri Aşanlar Buluşması’nda konuştu… “Mal varlıklarını başka ülkelere kaçırmaya çalışanlar bulunduğuna dair sinyaller adıkları” açıklamasına düzeltme yaptı: Yanlış anlaşıldım. Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok. Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok detaylar haberimizde…

Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok

AKP genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da Engelleri Aşanlar Buluşması’nda konuştu… “Mal varlıklarını başka ülkelere kaçırmaya çalışanlar bulunduğuna dair sinyaller adıkları” açıklamasına düzeltme yaptı: Yanlış anlaşıldım. Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması talimatım yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Aramızda bulunan ve her biri birer zafer hikayesi olan engelli kardeşlerimizi mücadeleleri, kararlılıkları için tebrik ediyorum. Değerli kardeşlerim dün Muş’ta bazı sinyaller aldığımı belirterek, mal varlıklarını başka ülkelere kaçırmaya çalışanlar bulunduğunu söylemiştim. Bizim bu kazançları yurt dışına kaçırmak isteyenlere iyi gözle bakmayacağımızı söylemiştim. Bu konuda farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. 1989 yılından beri isteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı vardır, şüphesiz de devam etmektedir.”

‘Sermaye hareketlerinin sınırlandırılması gibi bir talimatım yok’

“Gittiğimiz yerlerde iş adamlarımızın yatırımlarını gördüğümüzde iftihar ediyoruz. Ülkemizdeki yerli yabancı tüm firmalar küresel finans sistemine entegre olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Aksi halde atılacak adımlara önce biz karşı çıkarız. Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılması yönünde bir talimatım söz konusu değildir. FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleriyle ilgili olarak paraları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Benim söylediğim iş adamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemesi gerektiğidir. İş adamlarımız şu günlerde ülke ekonomisine sahip çıkmayacaksa soruyorum ne zaman sahip çıkacaktır. Şu günlerde ülkesine güvenmeyen iş adamı hiç kusura bakmasın yerli değildir, milli de değildir. Dün Muş’ta yatırım için değil ülkesine güvenmediği için varlıklarını yurt dışına çıkarmaya çalışan bir grup iş adamına hitaben söyledim.”

‘Ticaret yapanın başımızın üstünde yeri var’

Ticaret yapana sözümüz yor. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri var. Bizim inancımızda engelliler Rabbimizin bir imtihanıdır. Batıda engelliler yük olarak görülürken bizde lütuf kabul edilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica