İGF

SGK, ücretsiz alınabilen 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı

SGK, vatandaşın daha önce ücretsiz alabildiği kas gevşetici kremler, ağrı kesici
ilaçlar, iltihap giderici spreyler, pandemi döneminde kullanılan ağız ve boğaz spreyleri gibi 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı. Bu kararla birlikte 6 liraya alınabilen ağrı kesici artık 30 liradan satılacak.

Murat Karakaya( NİĞDE İGFA)- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Niğde İl Genel Meclis Üyesi ve eczacı Turgay Yıldız; Eczacılarla vatandaşın karşı karşıya kaldığını belirtti.

Konuya dair konuşan eczacı Turgay Yıldız açıklamalarında şunlara değindi: “SGK’nın  çıkardığı 52 ilaç arasında vatandaşın sıklıkla kullandığı boğaz spreyleri, ağrı kesici kremler, iltihap giderici ilaçlar, çocukların diş çıkarmada kullandığı ağrı kesici kremler var. SGK’nin neden böyle bir uygulamaya gittiğine bizler eczacılar olarak da anlam veremedik. Zannediyorum devlet ilaç giderlerinden kaynaklı artıştan dolayı bütçe yetersizliği nedeniyle çoğu ilacı bu kapsamdan çıkardı. Bu kararla birlikte vatandaş 6 lira ödeyerek aldığı ilacı son kararla birlikte 30 lira ödeyerek alacak” dedi. 

Eczacı Yıldız, bu duruma vatandaşın da, eczacılarında tepki gösterdiğini söyledi. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica