Genel

SGK’dan akılalmaz işler

SGK’dan akılalmaz işler SGK, 44 yıl öncesinden prim borcu olduğu gerekçesiyle 20 yıllık bir emeklinin maaşını kesti. Emekli prim borcunu ödemeyi kabul etti ancak bu kez de bugüne kadar alınan maaş ve sağlık hizmetleri geri istendi. SGK’dan akılalmaz işler detaylar haberimizde…

SGK’dan akılalmaz işler

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 75 yaşındaki 20 yıllık emekli Mustafa Demirci’nin, prim günün eksik diye maaşını kesti.

Kurum, 6 aylık eksik günü yatırmayı kabul eden Mustafa Demirci’yi bu kez, 20 yıldır verilen maaş ve sağlık giderlerinin karşılığı olarak 109 bin TL borçlandırdı.

Yaşadıkları karşısında şok olan ve SGK’nın hatasını kendine ödettiğini belirten Demirci, dava açmaya hazırlanıyor.

Ankara’da yaklaşık 20 yıl fırıncılık yaptıktan sonra 1997 yılında memleketi Ordu’nun Akkuş ilçesine yerleşen ve eksik kalan primlerini yatırarak Ordu SGK’dan emekli olan Mustafa Demirci’nin hayatı, Nisan 2017’de SGK’dan gelen bir evrakla alt üst oldu.

Gelen evrakta ‘1973 yılı hizmetinizden 174 gün sigortalı hizmetinizin size ait olmadığı tespit edildiği için, aylığınız başlangıç itibariyle durdurulmuştur’ denildi.

174 günlük borç

Bunun üzerine SGK’ya başvuran Mustafa Demirci’ye, 1973 yılında başkasının priminin kendisi üzerine yatırıldığı ve bunun iptal edildiği karşılığı verildi. Demirci’nin yeniden maaş alabilmesi için ise 174 günlük borcum ödenmesi gerektiği belirtildi.

İkinci şok

Tekrar maaş almak için 6 aylık borcunu yatırmayı kabul eden Mustafa Demirci, asıl şoku ikinci gelen evrakta yaşadı. SGK’nın gönderdiği bu evrakta, Demirci, emekli olduktan sonra aldığı maaş karşılığında faizsiz olarak kuruma 105 bin 605 TL borçlandırıldı.

Bir ay içerisinde borcunu ödemesi istenen Demirci, Ankara’da yaşayan çocuklarından yardım istedi. Oğlu Asım Demirci’nin yardımıyla Ordu SGK İl Müdürlüğü Altınordu Sosyal Güvenlik Merkezine itiraz dilekçesi yazan Demirci’ye bu kez sağlık hizmetleri karşılığında 3 bin 675 TL borcu olduğu yönünde başka bir evrak gönderildi.

İtiraz dilekçesine olumsuz cevap

Demirci’nin yazdığı itiraz dilekçesine SGK; “İptal günleriniz nedeniyle adınıza oluşturulan borç her ne kadar kurum hatası var olarak girilmişse de yıllar içerisinde tarafınızca kullanılmış bir para olması nedeniyle borcunuzun iptali söz konusu olmayıp; eksik günlerinizi tamamlamanız karşılığında tarafınıza yeniden emekli maaşı bağlanacağı hususu” şeklinde cevap verildi.

Neden daha önce bildirmediler?

SGK hakkında dava açacağını belirten Mustafa Demirci, “Bana 19 yıldır neden bildirmediler açığım olduğunu. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum. İtirazıma verdikleri cevapta kurum hatası diyorlar. Kurum hatasıysa ben neden cezalandırılıyorum. SGK’dan şikayetçiyim, dava açacağım” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica