Sağlık

Sihirbaz Aref Ghafouri’yi gösterisinde kullandığı kobra yılanı ısırdı

Sihirbaz Aref Ghafouri’yi gösterisinde kullandığı kobra yılanı ısırdı Sağ kolunun bileğe yakın kısmından ısırılan Aref’in sağlığına kavuşması, panzehirin bulunmasına bağlı. Sihirbaz Aref Ghafouri’yi gösterisinde kullandığı kobra yılanı ısırdı detaylar haberimizde…

Sihirbaz Aref Ghafouri’yi gösterisinde kullandığı kobra yılanı ısırdı

Sihirbazlık gösterileriyle tanınan İran asıllı Türkiye vatandaşı Aref Ghafouri’yi, gösterilerinde kullandığı ‘kobra’ cinsi yılan ısırdı. Sağ kolunun bileğe yakın kısmından ısırılan Aref’in sağlığına kavuşması, panzehirin bulunmasına bağlı. Panzehir Türkiye’de olmadığı için yakınları Aref’i ambulans uçakla Mısır’a götürmek istiyor, ancak halen vize engeli aşılamadı.

Dün öğle saatlerinde…

Acun Ilıcalı’nın programlarında yaptığı illüzyon gösterileriyle Türkiye’nin yakından tanıdığı Aref Ghafouri, bir süredir Antalya’daki beş yıldızlı otellerde gösteri yapıyordu. Dün öğle saatlerinde gösterisi için hazırlık yapan Aref Ghafouri’yi ‘kobra’ cinsi yılanı, sağ elinin bilek üstünden ısırdı. Kolunu bir bez parçasıyla sıkarak zehirin bütün vücuduna yayılmasını önleyen ünlü sihirbaz Aref, Rus asistanı Yana Vinter ile birlikte Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi.

Panzehiri Türkiye’de yok…

Yılan ısırma ünitesinde ilk müdahalesi gerçekleştirilen Aref Ghafouri için seferber olundu. Yapılan gözlem ve tahlillerde yılanın ısırdığı yerde kısmi komplikasyon tespit edilirken, kobra yılanı panzehirinin Türkiye’de olmadığı söylendi.

Mısır’a götürülmesini istedi…

Antalya Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür de hastaneye gelerek sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra bakanlık yetkilileriyle görüşerek dünyada sadece Mısır ve Fransa’da bulunan panzehirin getirtilmesi için girişim başlattı. En yakın ihtimal olarak Mısır görülürken, bakanlığın getirteceği panzehirin Antalya’ya ulaşması süresinin 24 saati aşabileceğini gözönünde bulunduran Aref Ghafouri, tedavi için Mısır’a götürülmesini talep etti.

Kahire Büyükelçiliği devrede…

Ancak Mısır’ın Türk vatandaşlarına vize uygulaması nedeniyle havalimanında bekletilen ambulans uçak vize alınamadığı için hareket edemedi. Dışişleri Bakanlığı’nın tüm girişimlerine rağmen Mısır makamlarından vize almak mümkün olmadı. Bu arada Kahire Büyükelçiliği de Aref için harekete geçti.

Tedbir amaçlı hastanede tutuluyor

Aref Ghafouri’nin sağlık durumu hakkında bilgi veren asistanı Yana Vinter, şunları söyledi: “Hastaneye geldik tedbir amaçlı. Ama sonra Türkiye’de kobra yılanı panzehiri bulunmadığını öğrendik. Şu an bekliyoruz panzehiri bulmak için. Farklı girişimlerde bulunduk, sağ olsun arkadaşlar yardımcı oluyor. Şu an durumunda sorun yok, normal, inşallah daha da iyi olacak panzehiri bulunduğu zaman.”

Kobra kendi yılanı…

Panzehirin Mısır’da bulunduğunu, Mısır’la irtibat halinde olduklarını kaydeden Yana Vinter, şunları söyledi:

“Uçakla Mısır’a gönderilmesini bekliyoruz. Panzehirin Türkiye’ye getirilmesini araştırdık. Fakat uzun zaman aldığı için ne yapabiliriz diye düşündük, biz gitmeye karar verdik. Şu an aynı zamanda vize problemlerinin de çözülmesini bekliyoruz. Kobra kendi yılanı… Kobra ile ne kadar süredir çalıştığını bilmiyorum. Aref’in yaklaşık iki senedir gösterilerinde asistanlığını yapıyorum. Yılanın ısırdığı an yanında değildim ancak gösteri sırasında olmadığını zannediyorum, fakat onu net bilmiyorum. Kendisi ile görüşebiliyorum, durumu şu anda stabil.”

“Yılanla küçük bir gösterisi oluyor”

Aref’in kobrayı ne zamandan beri beslediğini bilmediğini söyleyen Yana Vinter, “Yılanla küçük bir gösterisi oluyor. Fazla bir şey yaptırmıyordu. Kutudan çıkartıyordu, geri koyuyordu. O kadar, kobranın başka bir işlevi yoktu. Zorlayacak ya da hayvanı uğraştıracak bir durum yoktu. Hayvanın gayet güzel yaşadığını biliyorum. Sadece görünmesi açısından kollanıyordu. 30 saniye ile 1 dakika arasında bir gösteri yapıyordu” diye konuştu.

Diğer yandan Aref Ghafouri gösteride kullandığı kobra yılanıyla 3 yıl önce çektiği fotoğrafı sosyal medya hesabından “Ölümle hiç bu kadar yakın olmadım” notuyla dün gece paylaştı.

Uzmanlar, bugün içerisinde panzehir iğnesi yapılmazsa Aref’in zehirleneceği ve hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Aref Ghafour’i kimdir?

Aref Ghafouri veya Farsça telaffuzuyla Arif Gafuri, 11 Aralık 1989 tarihinde dünyaya geldi. İran Azerisi asıllı ancak Türk vatandaşı olan Aref Ghafouri’nin illüzyona ilgisi 11 yaşındayken başladı. Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yetenek yarışmasının 2011 sezonunda üne kavuştu.

2011 Merlin Ödülleri’nde “Dünyadaki En Ekstrem Sihirbazı” ödülünü aldı.

Türkiye’ye eğitim amacıyla gelen Ghafouri, bir süre sonra Türk vatandaşlığı aldı. Katıldığı yarışmanın ardından gösterilerine devam eden Aref Ghafouri, sosyal medyada yaşadığı değişim ve vahşi hayvanlarla verdiği pozları ile görenleri şaşırtıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica