Siyaset

Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK CHP tarafından AYM götürüldü

Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK CHP tarafından AYM götürüldü Muharrem Erkek, ‘sivillere yargı zırhı’ maddesi için Anayasa Mahkemesi’ne iptal dilekçesi verdi. Erkek, kanunla ilgili “Temel hak ve özgürlüklerin korunması için toplumun direnme hakkı vardır. Bu düzenleme ileride ilkel bir anarşi ortamına sebebiyet verebilir” dedi. Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK CHP tarafından AYM götürüldü detaylar haberimizde…

Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK CHP tarafından AYM götürüldü

Muharrem Erkek AYM’ye dilekçeyi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, ‘sivillere yargı zırhı’ olarak anılan ’15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivillere dokunulmazlık’ maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) dilekçe verdi.

“Masum erlerin masum insanların linç edildiğini de maalesef gördük”

Erkek, 7079 sayılı Kanun’un 113’üncü maddesinin iptali için verdiği dilekçe sonrası AYM önünde açıklamalarda bulundu. Erkek, “Darbe teşebbüsüne karşı direnme hakkını kullanan her vatandaşımız masumdur ve bu doğal bir haktır. Bunun dışında darbe teşebbüsü sırasında darbeyle hiçbir illiyet bağı olmayan, eline silah dahi almamış masum erlerin masum insanların linç edildiğini de maalesef gördük. Bu eylemlerin soruşturulması da hukuk devletinin bir gereğidir. Ayrıca anayasa mahkemesinde iptalini istediğimiz bu düzenlemede ileride ciddi sorunlar çıkartabilecek muğlak düzenlemeler var” dedi.

“Parlamentoyu ve hükümeti devirmeye çalışmak darbe teşebbüsüdür”

Darbe teşebbüsü ve terör eyleminin hukuken farklı şeyler olduğunu ifade eden Erkek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Darbe teşebbüsü 15 Temmuz gecesi yaşanmış, bastırılmış ve tamamlanmıştır. Cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmek, parlamentoyu ve hükümeti devirmeye çalışmak darbe teşebbüsüdür. Terör eylemi ise her zaman karşılaşabileceğimiz ve terörle mücadele kanununda tanımlanan eylemlerdir. Siz, ‘15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler’ derseniz, yarın temel hak ve özgürlükleri için sokağa çıkan insanları birileri bastırabilir. Bastırmak kavramı soyuttur.”

“Bu düzenleme hukuk devletlerinde kabul edilemez”

Hukuk devleti için mücadele vermek zorunda olduklarını belirten Erkek, “Hukuk devleti olmazsanız korku devleti olursunuz. Yarın belki de vatandaşları meydanlarda karşı karşıya getirirsiniz. Temel hak ve özgürlüklerin korunması için toplumun direnme hakkı vardır. Terör eylemlerini demokrasi dışındaki eylemleri bastırma görevi de devletin güvenlik güçlerine aittir. Bu düzenleme hukuk devletlerinde kabul edilemez. Bu düzenleme ileride ilkel bir anarşi ortamına sebebiyet verebilir” diye konuştu.

“İttifak yasasında da Anayasaya aykırı hükümler var”

İttifak yasasıyla ilgili de ayrıca Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunacaklarını belirten Erkek, “Bu teklif, teklif sahipleri tarafından kamuoyundan, milletin gözünden kaçırılarak, kabul edildi. İttifak teklifinin içerisinde, seçim güvenliği ile ilgili, temsilde adalet ile ilgili, eşitlikle ilgili, açıkça anayasaya aykırılık teşkil eden hükümler mevcut. Bunları anayasa mahkemesine götüreceğiz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica