Siyaset

Sök apoletlerini siyasi arenada çık karşımıza yarışalım

Sök apoletlerini siyasi arenada çık karşımıza yarışalım Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı eleştiren İnce, “Ne işi var Genelkurmay Başkanı’nın, Sayın Gül’ün evinde? Sök apoletlerini, giy kravatını gel o zaman, aday ol çık karşımıza” diye konuştu. Sök apoletlerini siyasi arenada çık karşımıza yarışalım detaylar haberimizde…

Sök apoletlerini siyasi arenada çık karşımıza yarışalım

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye, anadilinde eğitim konusuyla ilgili görüşleri soruldu. İnce, “Anadilinde eğitimi tartışmak milletvekilleri ve gazetecilerin haddine değil. Bunu eğitimcilerin, pedagogların tartışmasını isterim” dedi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, FOX TV canlı yayında soruları yanıtlıyor.

“Bu yetkiyi Meclis’e geri vereceğim”

Kuvvetler ayrılığının kaldırıldığını söyleyen İnce, “Bugün Türkiye’de yargı, yasama, yürütmeyi tek başına kontrol eden biri var. Üniversite bölünsün diyor, bölünüyor. Türkiye’de kurallar işlemiyor. Böyle bir durumda cumhurbaşkanı olacağım. 81 milyonun bütçesinin bir cumhurbaşkanı tek başına karar verebiliyor. Bu yetkiyi Meclise geri vereceğim” şeklinde konuştu.

“Benim gönlümden bütün muhalefetin toplanması geçerdi”

Muharrem İnce, toplumun tüm kesimlerini barıştırmak istediklerini söyledi. HDP’nin neden “Millet İttifakı”nda yer alamamasının bu söylemle çelişip çelişmediği sorulan İnce, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı başka, ittifak başka bir şey. Benim gönlümden bütün muhalefetin toplanması geçerdi” dedi.

“Bazen Türkleri kızdıracağız, bazen Kürtleri kızdıracağız”

Kürt sorunun çözümünde yeni bir söylem geliştirilmesi gerektiğini belirten İnce, “Uzlaşmak demek en çok istediğin şeyden vazgeçmektir. Bazen Türkleri kızdıracağız, bazen Kürtleri kızdıracağız. Yeni bir söylem geliştirmeden, Diyarbakır’a gidip Kürtlerin gönlünü alıp, Rize’ye gidip biraz milliyetçilik yapayım diyerek olmaz” diye konuştu.

“Eğitimcilerin, pedagogların tartışmasını isterim”

Anadilinde eğitim taleplerine nasıl baktığı sorulan İnce, “Anadilinde eğitimi tartışmak milletvekilleri ve gazetecilerin haddine değildir. Bunu eğitimcilerin, pedagogların tartışmasını isterim. Sırf reyting için Kürt çocuklarının heba edilmesini istemem. Gazeteciler, siyasetçiler biraz kenarda durmalı. Ben bu ülke çocuklarının iyi eğitim almasını isterim. Millet bana yetki verirse TRT’nin bir kanalını bu tartışmaya ayıracağım” dedi.

“Gittiler, Batman’da, Siirt’e, Diyarbakır’da farklı konuştular”

Kürt sorunun çözümü için “cesur adımlar” gerektiğini söyleyen Muharrem İnce, şöyle devam etti:

“Demokrasiyi araç olarak gören bir kişinin bu çözeceğini beklemek saflıktır”

“Batı demokrasilerindeki gibi ilerici, çağdaş ve cesur adamlara ihtiyaç var. Türkiye’nin en gerici partisinden en ilerici adımı bekliyorsunuz. Demokrasiyi araç olarak gören bir kişinin bu çözeceğini beklemek saflıktır. Kürt sorunu siyasi, kültürel bir sorundur. Ama Kürt sorunu en önemlisi siyasi ahlak sorunudur. Gittiler, Batman’da, Siirt’e, Diyarbakır’da farklı konuştular, Edirne’de Trabzon’da farklı konuştular. Önce buradan başlamak lazım…”

“Performans sistemi ve sözleşmeli öğretmenliğe son vereceğiz”

İnce, eğitimde performans sistemi ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını kaldıracaklarını söyledi. İnce, “Performans sistemi ve sözleşmeli öğretmenliğe son vereceğiz. Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili mahkeme kararı var” dedi.

“20 yılda 10 bakan, 5 sınav değişti”

AK Partinin eğitim bütçesini arttırdığını belirten Muharrem İnce, “Sabahçı-öğlenci ve birlikte olan sınıflar ayrılacak. Böylece eğitimin niteliği değişecek. AK Parti döneminde bütçeyi artırdılar ama kalite artmadı. Nasıl başlayacağız eğitime? 20 yılda 10 bakan, 5 sınav değişti” ifadelerini kullandı.

“İdeolojik saplantılara takılmış bir Cumhurbaşkanı var”

İnce, Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın AK Parti Genel Merkezi’ne çağrılmasını eleştirdi. İnce, “Yabancı yatırımcı buraya gelmeli. İdeolojik saplantılara takılmış bir Cumhurbaşkanı var. Merkez Bankası Başkanını siyasal partiye çağırmak Türkiye’yi küçük düşürmektir. Bu kurumlar bağımsız olmalıdır” dedi.

“Akar’la çalışmam mümkün değil”

Muharrem İnce, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı da eleştirdi. İnce, “Siyasallaşmış bir eğitim, ordu ve ekonomi yönetimi… Ne işi var Genelkurmay Başkanının, aday olur ya da olmaz, Sayın Gül’ün evinin bahçesine helikopterle iniyor. Kimsin sen, ne zannediyorsun kendini? Sök apoletlerini, giy kravatını gel o zaman, aday ol çık karşımıza. Düşünebiliyor musunuz Türkiye’nin durumunu? Her şey siyasallaşmış” dedi.

“O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil”

“Seçilirseniz mevcut Genelkurmay Başkanı ile ilişkini ne düzeyde olacak?” sorusu üzerine İnce, “Geçici süre ile çalışırız. O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil” yanıtını verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica