Genel

Süleymancıların liderine ‘nitelikli dolandırıcılık’tan soruşturma

Süleymancıların liderine ‘nitelikli dolandırıcılık’tan soruşturma

Daha önce haklarında “Anayasal düzeni bozmaya yönelik her türlü terör faaliyetinde” bulundukları iddiasıyla terör savcılığına yapılan ihbar takipsizlikle sonuçlanan Süleymancılar Cemaati ve yöneticilerine yönelik bu kez ‘tehdit, şantaj ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından iki ayrı soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı – akarhaber

Şikayet edilen isimler arasında cemaatin lideri Alihan Kuriş de yer aldı. Yapılan suç duyurularında Süleymancıların kendileri tarafından mağdur edilen kişileri susturmak amacıyla mafyavari gruplarla iş birliği yaptıkları öne sürüldü.

Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan ve ülkede sık sık ‘FETÖ benzeri bir tehdit’ olarak dillendirilen Süleymancılar Cemaati ve yöneticilerine yönelik İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, örgütlü suçlar ve genel soruşturma bürolarına iki ayrı suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Savcılığa sunulan dilekçelerde, kendilerini Süleymancılar Cemaati içinde üst düzey yönetici olarak tanıttıkları belirtilen “Fazilet Yapı, Fazilet Gayrimenkul, Fazilet Emlak ve Fazilet İnşaat” firmaları yöneticisi birçok isim ‘organize suç örgütü kurma ve yönetme, dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık, tehdit, şantaj ve adil yargılamayı etkilemekle’ suçlandı.

CEMAATİN LİDERİ DE ŞİKAYET EDİLENLER ARASINDA

Söz konusu kişilerin kamu kurumları ile devlet büyüklerinin isimleri üzerinden nüfuz elde etmeye çalıştıkları iddia edildi. Süleymancıların lideri Alihan Kuriş de dilekçelerde şikayet edilen isimler arasında yer aldı.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan T.A., Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada “İstanbul Ümraniye ilçesinde oturuyorum, eğitimciyim. Ailemle birlikte 2018 yılında alınterimizle topraktan satış konut alımı yaptık. Bu konut alımını da Süleymancılar grubunun içinde üst düzey yönetici olduğunu iddia eden kişilerin kurmuş olduğu Fazilet Yapı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ve Fazilet Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti üzerinden gerçekleştirdik. Firma yetkilileri, dini hassasiyetlerimizi istismar etmek suretiyle inancımıza olan duygularımızı da kullanarak önce üzerimizde güven oluşturdular. Ödemeyi peşin aldılar, bir sene içinde anahtar teslimi ile dairemizi bize teslim edeceklerini yazılı olarak taahhüt ettiler. Fakat bir sene sonra herhangi bir daire teslim etmedikleri gibi ödememizi de bugüne kadar iade etmediler” dedi.

DOSYA ‘ÖRGÜT’ KAPSAMINDAN ÇIKARILDI

T.A., dosyanın önce terör ve örgütlü suçlar savcılığına verildiğini, ancak daha sonra terör savcısından alınarak soruşturmanın sadece ‘nitelikli dolandırıcılık’ kapsamında yürütülmeye devam ettiğine dikkat çekti.

ALİHAN KURİŞ’İN YARDIMCISIYMIŞ

T.A., şunları söyledi: “Söz konusu şirketin şu andaki resmi sahibi konumunda olan kişi ve ailesi geçmişte ANKA Yapı isminde bir şirkette dolandırıcılık olayına karışmış, ağır ceza mahkemelerinde yargılanıp ceza almışlar. Ankara’da kötü anıldıklarından dolayı cemaatin diğer üyeleri ile birlikte İstanbul’a taşınıp H.Ç. olan ismini H.H. olarak değiştirmiş. Bunu ikrar eden de Ankara’da yaşayan oğlu M.Ç. Ailesi ve cemaati yüzünden kendisinin de uzun yıllar cezaevinde tutuklu bulunduğunu bana anlattı. Savcılıktan HTS kayıtlarımın incelenmesini talep ettim.

Şirketin sahibi H.H., yardımcısı olduğunu söylediği cemaatin lideri Alihan Kuriş için mimar olduğunu ve cemaat içindeki zengin iş adamlarına yönelik villa ve lüks daire gibi çeşitli inşaat işlerini alt taşeron usulüyle kendi firmaları olan Fazilet Yapı’ya verdiğini, bu sistemle de birlikte paydaşlık yaptığını söyledi.”

‘AVM’DE TEHDİT NOTU ALDI’

Cemaatin şirketine yaptığı ödemeyi geri alabilmek için 4 yıl içinde şüphelilerin tekliflerine olumlu yanıtlar vererek sulh yoluna gittiğini ancak her defasında mağduriyetinin katlandığını söyleyen T.A., olayın ölüm tehditlerine kadar vardığını iddia etti.

Ümraniye’de bir AVM içerisinde “yanlış yerde saf tutuyorsun” ve çocuklarının isimleri ile okudukları okullarının yazılı olduğu bir tehdit notu aldığını söyleyen T.A., polise şikayette bulunduğunu ve bu konuda da ayrı bir soruşturmanın yürütüldüğünü kaydetti. Ayrıca hem valiliğe hem de savcılığa yaptığı şikayette can güvenliğinin temini için tarafına sivil polis veya tabanca temin edilmesini talep etti.

‘BU KİŞİLER BİZDEN DEĞİL’ DEMEDİLER

Cemaat içinde üst düzey konumda olduğu söylenen bazı isimlere de ulaşarak yaşadıklarını anlattığını vurgulayan şikayetçi T.A., açıklamasına şöyle devam etti:

“Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda büyük zorluklarla ancak ulaşabildiğim önemli isimler, böylesi ciddi bir konuda ilgililer hakkında davranışlarından vazgeçmelerine yönelik herhangi bir yaptırımda bulunmadılar. Özellikle de çevrelerine cemaat içinde yönetici konumunda olduklarını söyleyerek güven oluşturan ve sonra da yasalara ve usullere uygun hareket etmeyen kişiler hakkında ‘Bu kişiler camiamızdan değil, bizimle hiçbir bağları bulunmamakta ve dikkat edilsin’ gibi resmi veya gayriresmi herhangi bir açıklama yapmadılar. Hatta bu nedenle suç duyurusunda bulunacağımızı defalarca kez beyan etmemize rağmen, ilgililere sahip çıkarak bizi dikkate bile almadılar. Üstüne üstlük bazı devlet büyüklerimizin isimlerini de kullanarak, yakınlığımız var diyerek bize göz dağı verdiler.

‘AİLECE CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Bu yapı içinde bulunan yönetici konumunda olduklarını söyleyen üyeler tarafından başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Ailece can güvenliğimiz yok. Tedbir amaçlı il valiliğine başvuru dilekçesi de verdik. Bu sebeple bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldım.

‘SAKIN AÇIKLAMA YAPMA DEDİLER’

Kaldı ki en son olarak cemaatin en tepe noktasında uzun yıllar hizmet verdiği söylenen Y.B. isimli bir şahsa ulaşarak tüm yaşadıklarımızı kendisine aktardıktan sonra artık basın açıklaması yapacağımı söyledim. Kendisi de bana ‘Sakın böyle bir şey yapma, zaten medya üzerimize geliyor. Bir de böyle vahim bir durumla gündeme gelirsek çok kötü olur. Ben Alihan Kuriş veya yanındakilerle konuşmaya çalışacağım. Benden haber bekle, mutlaka sana dönüş yapılacak’ dedi. Ama ne Y.B. tarafından ne de Alihan Kuriş kanadından herhangi bir dönüş olmadı. Tüm bu yaşananlar ve yaşadığımız mağduriyetler neticesinde bu açıklamayı yapmaktan başka hiçbir çare bırakmadılar. Ayrıca Devletimize ve yargımıza da güveniyorum. Şikayetçiyim.”

‘ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR’

Kendisi gibi çok sayıda kişinin mağdur olduğunu söyleyen T.A., “Cemaat üyelerinin kendilerine zarar verebileceğini düşünerek açıklama yapmaktan çekindiklerini biliyorum. Belki önayak olursam diğer mağdurların da sesi olurum” dedi.

‘NAMAZ KILIP TESBİH ÇEKEN YALAN SÖYLEMEZ SANDIM’

“Başlarına namaz takkesi takan ve ellerinde doksandokuz tesbih taşıyan insanların yalan söyleyemeyeceğini düşündüm” diyerek Süleymancıların konut projesine girmeye karar verdiğini anlatan şikayetçi T.A, başından geçenleri savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde de ayrıntılarıyla aktardı.

‘BAĞIŞ ADI ALTINDA CEMAATE PARA İSTEDİLER’

Mağduriyetinin giderilmesi için cemaat ve şirket yetkilileri ile iletişime geçmeye çalıştığı her evrede, gayrimenkulü teslim edebilmeleri için dini söylemlerle bağış adı altında daha fazla para talep ettiklerini belirten T.A., ustaca yanıltıldığını ve kandırıldığını savundu. Aradan yıllar geçmesine rağmen haklarının peşine düşerek ofislerine gittiğinde ise cemaatin yöneticileri konumunda olduğunu söyleyen kişilerin Kuran-ı Kerim’e el basarak yemin ettikleri ve bu şekilde güven sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

‘ŞİRKETİN SAHİBİ 18 YAŞINDA’

T.A., cemaatin Ümraniye kurs (yurt) okullarından resmi olarak sorumlu olduğu belirtilen müdür H.İ.U.’ya kadar ulaştığını ve bu kişinin de şirket yetkilileri için ‘Bizim üstazlarımız olurlar, camiamızda üst düzey yöneticiler’ dediğini aktardı. Kaşede imzası olan S.Ç.’nin eşi H.N.Ç.’nin de Ümraniye’de kadın kurslarından sorumlu kişi olduğunu söylediğine dikkat çekti. Bu çiftin 18 yaşındaki oğullarının ise o dönem resmi olarak şirketin sahibi olarak gösterildiğini kaydetti.

“Mağdurların hukuki yoldan haklarını aramalarının önüne geçmek için de, gecikmeden kaynaklı kira ödemesi adı altında ve komik denilecek kadar çok düşük bedellerle düzenli bir şekilde mağdurlara ödeme de yapmışlar” diyen T.A., geri alamadığını söylediği yaklaşık 1 milyon 360 bin TL karşılığında eşine aylık 2 bin, daha sonra 2 bin 500 TL olmak üzere kira adı altında ödemeler yapıldığını belirtti.

‘BELEDİYE BAŞKANININ KENDİLERİNDEN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER’

T.A., şirket yetkililerinin süreç sırasında bazı kamu görevlilerinin isimlerini kullanarak ‘oyalama politikası’ uyguladığını, Ümraniye İlçe Belediye Başkanı ve üst düzey bazı emniyet görevlilerinin de yakın ahbapları olduğunu söyleyerek itibar sağladıklarını öne sürdü.

Suç duyurusu dilekçesinde, şirket yetkililerinin ‘Ümraniye İlçe Belediyesi Başkanı’nın da kendileri gibi Süleymancılar cemaatinden olduğunu, kendilerinin de manevi anlamda kardeş-abileri olduklarını, birçok ortak projede yer aldıklarını ve tüm inşaat işlerinin ilgili müdürlüklerine de bizzat belediye başkanının talimat vererek kolaylık sağlanmasının önünü açtığını, bir miktar ödemeyle de işleri kolaylaştıracağını’ söylediklerini iddia etti.

‘ÜST DÜZEY EMNİYET MENSUBUNUN İSMİNİ VERDİLER’

Şikayetçi T.A., şirket yetkililerin ‘üst düzey bir emniyet mensubunun ismini de vererek bu kişinin kendilerinin arkalarında durduğu, yabancı uyruklu personellerinin çalışma ve oturum gibi konularında yardım ettiği ve müşterilerine ait özel bilgileri elde etmek istediklerinde destek verdiği’ gibi söylemlerle kendilerini korkutmaya çalıştıklarını iddia etti.

‘MAĞDURLARI SUSTURMAK İÇİN SUÇ ÇETELERİNE ÖDEME YAPMIŞLAR’

T.A. dilekçesinde, Fazilet Yapı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti bünyesinde kayıt dışı istihdam edilerek sigortasız çalıştırıldığı nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kaldığı belirtilen bir işçi tarafından Süleymancılarla ilgili uyarıldığını da iddia etti. Dilekçede, bu kişinin, şirket yetkilileri için “Azmettirme ve öldürmeye teşebbüs gibi suçlar başta olmak üzere, nitelikli dolandırıcılık yaptıkları ve bu süreçte hakkını arayan mağdurları susturmaya yönelik eylem gerçekleştirilmesi için bir organize suç çetesine düzenli ödeme yapıldığı” iddiasını dile getirdiği belirtildi. Bu kapsamda Ankara merkezli bir organize suç çetesinin lideri olduğu iddia edilen M.A. isimli bir şahsa ödemeler yapıldığı öne sürüldü. T.A., söz konusu uyarıyı yapan eski çalışanın da tanık olarak dinlenmesi için savcılığa dilekçe verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica