Kültür-Sanat-Tarih

Süper meyve Aronya üreten belediye İzmit’te toprakla buluştu

Tarım alanındaki öncü yatırımlarla kendi kendine yeten bir kent için çalışan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, bu kez süper meyve olarak adlandırılan Aronya’yı, toprakla buluşturdu

Süper meyve Aronya üreten belediye İzmit’te toprakla buluştu … Hürriyet; “İzmit Belediyesi olarak bölgemize, çiftçimize, katma değeri yüksek alternatif bir gelir kaynağı oluşturmak amacıyla kurulan bu bahçemizde, toplamda 650 adet Viking ve Nero çeşidi Aronya fidanını dikeceğiz” dedi. detaylar haberimizde…

Süper meyve Aronya üreten belediye İzmit’te toprakla buluştu

Tarım alanındaki öncü yatırımlarla kendi kendine yeten bir kent için çalışan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, bu kez süper meyve olarak adlandırılan Aronya’yı, toprakla buluşturdu

‘Tarım Kenti İzmit’ sloganıyla yola çıkan ve tarımsal üretim hamleleri ile kentin ziraat alanındaki ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler getiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde, TMMOB’ye bağlı Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve Emirhan Mahalle Muhtarı Turan Aslan’ın da katılımıyla Süper Meyve Aronya’nın ekimi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda İzmit Belediyesinin ziraat mühendisleri tarafından Emirhan Alternatif Ürünler Bahçesi’nde 4 dönümlük alanda 1 hafta içerisinde büyük ölçüde ekimi tamamlanan Aronya meyvesini, Başkan Hürriyet’te bizzat ekim gerçekleştirdi. Başkan Hürriyet’in de katılımıyla can suyu verilen sağlık açısından son derece yararlı Aronya meyvesi, İzmit halkına armağan edildi.

İZMİT BELEDİYESİ ÜRETİYOR, İZMİT HALKI KAZANIYOR

Ekim alanında konuşmalarını gerçekleştiren Başkan Hürriyet; “Bizim için tarım önemli, üretmek önemli, üreten Belediye vizyonunun altını çiziyoruz. Kentimizi, ekonomiyi üretim kurtaracak, bu zenginliği üretime çevirmezsek kalkınamayız. Biz de toprağa oldukça önem veriyor, çiftçimize yeni yollar gösteriyor, farkındalık oluşturuyoruz. Bugün burada yeni ürün, yeni bitki ‘süper meyve’ olarak adlandırılan Aronya bitkimizin ekimini yapacağız. Kocaeli İzmit’te ilk defa denediğimiz bir ürün, Emirhan mahallesinde Belediyemize ait 4 dönümlük alanda alternatif ürün diye adlandırdığımız Aronya meyvesinin ekimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ İLE PANDEMİ SÜRECİNE İLAÇ GİBİ GELECEK

Başkan Hürriyet; “Bildiğiniz üzere, pandemi ile beraber alternatif ürünlerin, doğal içerikli ürünlerin, antioksidan değeri yüksek ürünlerin ne kadar değerli hale geldiğini hepimiz görüyoruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirici, vücut direncimizi daha sağlam hale getirici ürünlere yöneldi insanlarımız. Toprağın kimyasal ilaçlarla zehirlenmediği, doğanın nimetlerine, kendi koşullarında üretilen meyveye, bitkiye yöneliyor insanlarımız haklı olarak. Biz de olabildiğince yerli üretime, yerli tohuma, yeni ürünlere ve tabii ki doğal üretime dikkat çekmek istiyoruz. Çalışmalarımızı da hep bu yönde ilerletiyoruz. İzmit Belediyesi olarak bölgemize, çiftçimize, katma değeri yüksek alternatif bir gelir kaynağı oluşturmak amacıyla kurulan bu bahçemizde, toplamda 650 adet Viking ve Nero çeşidi Aronya fidanını dikeceğiz. Bir kısmını arkadaşlarımız dikti, bugün bizlerde kalan kısmını dikeceğiz. Sağlığa olumlu etkileri nedeniyle Süper Meyve olarak adlandırılan 315 adet Aronya meyvesinin ekimini gerçekleştireceğiz.”

ARONYA MEYVESİNİN PAZAR PAYI YÜKSEK

Hasadının önümüzdeki yıl Ağustos-Eylül ayı başında gerçekleştirileceği tahmin edilen, Aronya meyvesi ilk süreçte İzmit Belediyesi tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara verilecek. Emirhan Alternatif Ürünler Bahçesi’ni üretim tabanlı bir bahçe olarak ileriye götürmek isteyen Başkan Hürriyet; “Uzun vadeli işler gerçekleştiriyoruz, pazar payı yüksek olan alternatif ürünlere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına çalışıyoruz. Kaliteli doğal fideler temin ettik, inşallah çiftçimize faydamız olacak. İzmit Belediyesi olarak Üreten Belediye olmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ÇİFTÇİLERİMİZE ÖRNEK BİR PROJE

Aronya meyvesinin ekimi hakkında duygu ve düşüncelerini paylaşan İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan; “İzmit’teki çiftçilerimize örnek bir proje, inşallah bundan sonra daha güzel ve ayrıntılı projelerle çiftçilerimiz faydalanabilir. Başkanımıza teşekkür ediyorum böyle projeler sunduğu için, inşallah bunların devamı gelir.’’ dedi. Sözü devralan Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz; ‘‘Özellikle pandemi sürecinde Kocaeli tarımı için geleneksel ürünlerin dışında farklı alternatif ürünler kente, üreticiye ayrı bir vizyon katacaktır. Üreticimiz geleneksel projelerle ekonomik olarak bir gelir elde edemiyor ancak bu süreçte üreticiyi teşvik etmek bizler içinde faydalı olacak. Bizlerde Ziraat Odası Mühendisleri olarak belediye başkanımızın yanındayız.’’ dedi. Emirhan Mahalle Muhtarı Turan Aslan; ‘‘Bizim için değişik bir meyve, bu görüntüleri köyümüzde görmekten son derece memnunuz, biz de kendimize örnekler çıkartıyoruz, köyümüze hoş geldiniz diyoruz, teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica