Genel

Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan öldürülen gazeteci açıklaması

Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan öldürülen gazeteci açıklaması Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, Kaşıkçı‘nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair suçlamalar reddedildi. Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan öldürülen gazeteci açıklaması detaylar haberimizde…

Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan öldürülen gazeteci açıklaması

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın, bazı işlemler için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na dört lüks araçla bazı kişiler geldi.

Başkonsolosluk resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kaşıkçı‘nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair suçlamalar reddedildi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ederken binaya lüks araçlarla bazı yetkililer geldi.

Levent’teki başkonsolosluk binasına gelenlerin daha önce Türkiye’ye gönderilen Suudi polisler olduğu belirtildi.

Araçlar, başkonsolosluk önünde kısa süreli hareketlilik yaşanmasına neden oldu…

Suudi Arabistan Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından da Cemal Kaşıkçı‘yla ilgili bir açıklama yapıldı.

Resmi bir kaynak suçlamaları reddetti…

Arapça ve Türkçe yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda resmi bir kaynak, Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Türk yetkililer kaynak olarak gösteren açıklamalarında, Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi‘nin (Cemal Kaşıkçı‘nın) İstanbul’daki Suudi Konsolosluğunda öldürüldüğüne dair suçlamaları reddetti” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi‘nin (Cemal Kaşıkçı‘nın) ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbul’a geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı.”

“Bütün dünya medyasının başı sağ olsun”

Öte yandan Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı bugün öğle saatlerinde Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önüne gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Kışlakçı, “Bize ulaşan bilgi, öldürüldüğü yönünde. Bu kesinleşti. Büyük ihtimalle bugün, yarın bütün detayları açıklanacak. Bütün dünya medyasının başı sağ olsun. Çok önemli bir gazeteciydi. Sadece bizim dostumuz değil, aynı zamanda dünyanın yakından bildiği önemli bir isimdi. Tüm dünyanın sevdiği bir gazeteciydi” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica