Genel

Suudi Arabistanda Lüks Turizm

Suudi Arabistanda Lüks Turizm Suudi Arabistan 50 adasını ‘lüks turizm’ merkezine çevirecek, ‘muhafazakar yasalar’ geçerli olmayacak. Suudi Arabistanda Lüks Turizm detaylar haberimizde…

Suudi Arabistanda Lüks Turizm

Suudi Arabistan Kızıldeniz’deki 50 adasını ‘lüks turizm’ merkezine çevirecek bir planı duyurdu. Bu adalarda “muhafazakar yasaların” geçerli olmayacağı bildiriliyor.

Suudi Arabistan, Kızıldeniz’deki 50 adasını ve 180 kilometrelik sahil hattını “lüks turizm merkezine dönüştüreceğini” açıkladı. Bölgenin yarı-otonom olacağı bildirilirken, bölgeye turist çekmek için buradaki yasaların “uluslararası standartlara eşdeğer” olacağı açıklandı.

Planın “2030 Vizyonu”nun bir parçası olduğu açıklandı. Suudi yetkililer, 2030 yılına gelindiğinde petrole bağımlılığın sona ermesini hedefliyor.

2016 yılında Suudi Arabistan’a 18 milyon yabancı geldiği, fakat bunların neredeyse tamamının Mekke’ye hac ve umre için gelmiş olduğu, ülkeye bunun dışında neredeyse hiç turist gelmediği kaydediliyor.

Yeni oluşturulacak bölgelerde kıyafet sınırlaması ve alkol yasağı olmayacağı söylenirken, bu projeyle 35 bin iş yaratılacağı ve nihai olarak yılda 3 milyar avro gelir sağlanacağı öne sürülüyor.

Suudi Arabistan, ülke tarihinin gelmiş geçmiş en büyük turizm projesini hayata geçiriyor.

Ekonomiyi çeşitlendirme hamlesi kapsamında hazırlanan proje, Kızıldeniz sahilini ve irili ufaklı 50 adayı kapsıyor.

Turizm hamlesi, petrol fiyatlarındaki düşüş karışsında veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın ulusal ekonomiyi “çeşitlendirme” çabalarının parçası.

Suudi Arabistan vatandaşları tatillerini daha çok Türkiye de dahil dış ülkelerde geçiriyor

Proje esas olarak yabancı turist cezbetmekten çok Suudi Arabistan vatandaşlarının başka ülkelerde tatil yapmak yerine paralarını ülke içinde harcamalarını amaçlıyor.

Bu amaçla şimdiye kadar sıkı muhafazakar bir sosyal yaşam modeli benimseyen ülkede daha bir çok eğlence ve aktivite tesisi açılması planlanıyor.

Projesinin ilk aşamasının 2022 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica