Genel

Tek tip askerlik ve sürekli bedelli askerliğin ipuçları belirdi

Tek tip askerlik ve sürekli bedelli askerliğin ipuçları belirdi Milli Savunma Bakanlığının üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes 9 aylık tek tip askerlik yapacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olacak. Kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Eğitimli meslek sahiplerine tercih hakkı tanınacak…

Tek tip askerlik ve sürekli bedelli askerliğin ipuçları belirdi

Milli Savunma Bakanlığı Eğitimli, eğitimsiz herkesin 9 ay tek tip askerlik yapacağı bir taslak üzerinde çalışmasını sürdürüyor.

“Eğitimli meslek sahiplerine dönem tercihi hakkı verilecek”

Taslağa göre, bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek. Doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek.

“Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet bakanlıkları düzenlemeye rehberlik edecekler”

Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak. Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak.

“Bedelli, dövizli, yedek subay gibi kavramları temizliyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek; “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp askerlik konusunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” demişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica