Ekonomi

Tekoğul: “ya kentsel dönüşüm ya da güçlendirilme yapılacak”

Tekoğul: “ya kentsel dönüşüm ya da güçlendirilme yapılacak”Tekoğul; “Amacımız afet olmadan önlem alma kültürünü vatandaşlara aşılamaktır. Afetlere Hazır Ol çağrısını yaymak için her ay bir tema işliyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

Tekoğul: “ya kentsel dönüşüm ya da güçlendirilme yapılacak”

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) meclis toplantısında konuşan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul “1600 civarında hasarlı binamız var. Güçlendirme konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Ya yıkım olacak, ya kentsel dönüşüm ya da güçlendirilme yapılacak. Belediyeler güçlendirilebilir yazısı verirse güçlendirme olacak” dedi

KOTO Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıya KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan başkanlık yaptı. Meclis toplantısına KOTO Başkanı Necmi Bulut, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve konuk konuşmacı olarak AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul katıldı. Toplantıda İDEV Fuarının 19 Mart’ta kapılarını açacağı duyuruldu.

“1999 DEPREMİ BİR MİLATTIR”

Meclis toplantısı öncesi sunum yapan AFAD İl Müdür Salim Tekoğul konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “1999 depremi bir milattır. AFAD Başkanlığıyla bilgili kriz yönetiminden risk yönetimine geçtik. 11 ilde birlik müdürlüğü 81 ilde de il müdürlüğümüz var. 20 Konteynerle bir lojistik yapılanma alanımız var. Afet öncesi, sırası ve sonrasında çalışan bir kurumuz. İlimizde 46 tane deprem gözlem istasyonumuz var. 2500 civarında acil kurtarma teknisyenimiz var.

“AFETLERE HAZIR OL”

Kocaeli’de merkezi ezan sistemi siren sistemine adapte hale getirildi. Bu Türkiye’de ilk ve tek uygulama. Eğitim programlarımız artarak devam ediyor. Amacımız afet olmadan önlem alma kültürünü vatandaşlara aşılamaktır. Afetlere Hazır Ol çağrısını yaymak için her ay bir tema işliyoruz. Bu ay Gönüllülük konusunu işlemeye çalışıyoruz. Deprem noktasında çok zamanımız kalmadı, tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor.

“ORTA HASARLI BİNALAR GÜÇLENDİRİLECEK”

Endüstriyel kazalar konusunda da önlemler alıyoruz. Su baskını ve heyelanlar konusunda risk olarak 3. Bölgedeyiz. 1600 civarında hasarlı binamız var. Güçlendirme konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Yıkım ve dönüşüm yönündeki talimatların yanı sıra belediyelere güçlendirme konusu da eklendi. Orta hasarlı binalar tekrar güçlendirilme imkanına sahip oldu.

“GÜÇLENDİRME KARARINI BELEDİYELER VERECEK”

Valiliğe yıkım ve dönüşüm yazıları gönderdik. Şimdi yeni bir sayfa açılıyor. Vatandaş yıkmak istemiyor. Milletvekilimiz İlyas Şeker’in gayretleriyle bu adımlar atıldı. Yeni sayfada bina sahipleri bilgilendirilecek. Ya yıkım olacak, ya kentsel dönüşüm ya da güçlendirilme yapılacak. Belediyeler güçlendirilebilir yazısı verirse güçlendirme olacak. Belediyeler vatandaşı bu seçeneklere kanalize etmeli.

“AFETLERE DİRENÇLİ BİNALAR YAPMALIYIZ”

Afetlere dirençli yapılar inşa edilmeli. 1999 öncesi yapıların performansları gözden geçirilmesi lazım. Afet sigortası yaptırılmalı. Bina içerisindeki malzemelerin sabitlenmesi. 1999 depreminde vefat eden insanların yüzde 3’ü, yaralananların yüzde 50’si ise sabitleştirilmeyen eşyalar yüzünden etkilendi. Aile afet planı ve tatbikatlar yapılmalı. Afet ve acil durum çantası hazırlanmalı. Toplanma alanlarını öğrenmeliyiz. AFAD Gönüllüğü projemiz var. 1 senede 102 bin kişiye ulaştık Türkiye’de. Kocaeli’de 1411 kişiyiz. E-Devlet üzerinden eğitim alabiliyorsunuz.”

“İDEV ÇALIŞMAMIZ OLACAK”

Meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut; “Geçen ay birçok ziyaretçimiz oldu. Kamu Denetçisi Şeref Malkoç Bey ziyarette bulundu. Bazı tıkanan meseleleri o kurum üzerinden çözebiliriz. Geçen hafta bir Ankara ziyareti yaptık. Meslek konularında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Komitelerimizin de birçok çalışması oluyoruz. Önümüzde İDEV ile ilgili bir çalışmamız olacak. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tarım projemiz var” dedi.

OCAK AYI MİZANINI SUNDU

Ocak ayı mizanını sunan KOTO Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Şahin; “1 milyon 8 bin gelirimiz, 676 bin 744 TL giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 6, 95’ini, gider bütçemizin de yüzde 4, 67’sini oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica