Genel

TEOG 2. nakil başvuru sonuçları bugün erişime açıldı

TEOG 2. nakil başvuru sonuçları bugün erişime açıldı TEOG 2. nakil başvuru sonuçları bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından binlerce öğrencinin erişimine açıldı. TEOG lise boş kontenjanlarının açıklanmasının ardından öğrenciler boş kontenjan listesini kullanarak TEOG 2. nakil başvurularını yapmışlardı. Başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı‘nın resmi internet sitesinde yoğunluk yaşandı. Öte yandan TEOG 3. nakil başvuruları sonuçların açıklanmasının hemen ardından başladı. Peki, TEOG 3. nakil başvurusu nasıl yapılır? TEOG 2. nakil başvuru sonuçları bugün erişime açıldı detaylar haberimizde…

TEOG 2. nakil başvuru sonuçları bugün erişime açıldı

TEOG 2. nakil yerleştirme sonuçları öğrenci ve velilerin erişimine açıldı. Lise boş kontenjanlarını kullanarak TEOG 2. nakil işlemlerini gerçekleştiren öğrenciler, sonuçlarla birlikte yeni bir yol çizmeye başladı. TEOG 2. nakil yerleştirme sonuçları ile birlikte hala yerleşemeyenler ise, TEOG 3. nakil işlemleri için harekete geçti. İşte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 09.00 itibariyle açıkladığı TEOG 2. nakil yerleştirme sonuçları ve lise boş kontenjanları bilgisi

Üçüncü ve son tercihler ne zaman yapılacak?

TEOG 3. nakil tercihleri, 28 Ağustos-06 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tercih ve yerleştirme işlemleri;

*Anadolu İmam‐Hatip Liseleri
*Anadolu Liseleri
*Çok Programlı Anadolu Liseleri
*Fen Liseleri
*Mesleki Eğitim Merkezleri
*Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
*Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri
*Sosyal Bilimler Liselerinde yer alan boş kontenjanlara yapılacak.

Yerleştirme işlemleri nasıl olacak?

8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacak.

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek. Ancak , özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri kılavuzun 1. 7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecek. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacak.

Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 tercih alınarak , YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacak.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereğince yatılı olarak öğrenim görme imkânı sağlanır.

Mesleki eğitim merkezlerine yerleştirilen öğrenciler çıraklık eğitimine başlayacakları iş yerleri ile yerleştirildikleri tarihten itibaren en geç 2 ay içinde sözleşme imzalayacaklardır. Sözleşme imzalamayanların kayıtları silinerek açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabileceklerdir.

Açık Ortaöğretim Kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, kesin kayıtlarını yaptırmak üzere 15 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica