Genel

Terör Barselona’ya uğradı

Terör Barselona’ya uğradı İspanyol polisi, Barselona’da kalabalığın arasına dalan minibüsü kiralayan kişinin kimliğini açıkladı. Saldırada 14 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla insanın da yaralandığı açıklandı. Terör Barselona’ya uğradı detaylar haberimizde…

Terör Barselona’ya uğradı

İspanya’nın turistik kenti Barselona’nın en yoğun caddelerinden Las Ramblas’da, bir minibüs kalabalığa daldı. İspanyol yetkililer, saldırı ilk gerçekleştiğinde en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla insanın da yaralandığını açıkladı. Yetkililer, 2 kişinin de gözaltına alındığını bildirdi. Ertesi gün yapılan açıklamada ölü sayısı 14’e çıktı.

Katalan polisi ise başka bir saldırı daha yapılacağına dair herhangi bir bilgi olmadığını söyledi. Yakalanan 2 kişinin de saldırıyı gerçekleştiren minibüsün şoförü olmadığını ekleyen polis, öldürülen bir kişinin ise olayla bağlantısının olmama ihtimali olduğunu da açıkladı.

RAJOY: Bu bir CİHATÇI TERÖR saldırısı

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise saldırının “cihatçı terörizm” olduğunu söyledi ve yapılan bu saldırıya küresel çapta yanıt verilmesini istedi.

Rajoy, Barselona’da düzenlediği basın toplantısında “Günümüzde terörle mücadele, bizim gibi özgür ve açık toplumların önceliğidir. Bu küresel bir tehdittir ve buna verilecek tepki de küresel ölçekte olmalıdır” dedi. Başbakan Rajoy, diğer İspanyol siyasi partilerini ülkedeki terörle mücadele antlaşmasını tazelemek üzere çağıracağını da belirtti.

Terör Barselona'ya uğradı
Barselona’da saldırıda kullanılan minibüs

Katalan polisi, Barselona’nın güneyinde bulunan Cambrils kasabasında “terör saldırısı” düzenlemeye hazırlanan failleri öldürdüklerini söyledi. Barselona’da düzenlenen minibüs saldırısından sonra yapılan takibin ardından öldürülen failler hakkında polis, 4 saldırganın öldürüldüğünü, 1 saldırganın ise yaralı olduğunu açıkladı.

Polis saldırganın fotoğrafını paylaştı

İspanyol polisi, saldırıda kullanılan minibüsü kiralayan kişinin adını Driss Oukabir olarak açıklayıp bir fotoğrafını paylaştı. Ancak tutuklanan kişinin Driss Oukabir olup olmadığı açıklanmadı.

Barselona polisi çevredekileri bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı. Bölgedeki metro ve tren istasyonları kapatıldı. Anons yapan polis ekipleri tüm dükkanların kapatılmasını ve ikinci bir emre kadar kimsenin dışarı çıkmamasını istedi.

Fas kökenli İspanya vatandaşı Driss Oukabir

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, olayın ardından yaptığı açıklamada tüm yetkililerle iletişim içinde olduğunu söyledi.

CNN Türk’e konuşan bir görgü tanığı “Çok yaralı var. Çocuklar var yerlerde. Polisler giriş çıkışları yasaklamış. Kimse dışarı çıkamıyor. Saldırının düzenlendiği minibüs hala olay yerinde… Metro istasyonuna çok yakın bir nokta. Yaralılara müdahale ediliyor” dedi.

Restoran baskını iddiası yalanlandı

İspanyol polisi, saldırıdan yaklaşık iki saat sonra, yayalara yönelik terör saldırısını gerçekleştiren kişilerin yakınlardaki El Raval semtinde bir bar-restorana daldığı ve rehineler olduğu iddiasını yalanladı.

CNN Türke’ konuşan olay yerinin yakınındaki bir restoran sahibiyse, polisin içeride durmalarını istediğini söyledi. Görgü tanığı dışarıda sadece ambulansların ve polislerin olduğu bilgisini verdi.

Resmi Katalan televizyonu, ayrıca, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas’taki Bar Luna de Estambul isimli bir Türk restoranına girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı. Ancak restoranın bir Türk restoranı olduğu bilgisi henüz doğrulanmış değil.

Saldırıda bir Yunan aile yaralandı

Yunan Devlet Televizyon Kurumu’nun geçtiği son habere göre Barselona’da bir Yunan aile saldırıda yaralandı. Anne ve iki çocuğun durumu ağır… Baba ise daha iyi durumda…

Dış haberler

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica