Siyaset

Terörist dediği bizlerle 5 ay daha görüşmeyi sürdürdü

Terörist dediği bizlerle 5 ay daha görüşmeyi sürdürdü Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya hesabından Kobani olayları ile ilgili cevap verdi. Terörist dediği bizlerle 5 ay daha görüşmeyi sürdürdü detaylar haberimizde…

Terörist dediği bizlerle 5 ay daha görüşmeyi sürdürdü

“Seçimlerden 8 ay önce, 7 Ekim 2014 tarihinde yaşanmıştır”

Kobani olayları nedeniyle ne kendisine ne de HDP’ye açılmış herhangi bir dava olmadığını söyleyen Demirtaş, “Kobani olayları Erdoğan’ın dediği gibi 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında değil, seçimlerden 8 ay önce, 7 Ekim 2014 tarihinde yaşanmıştır. Kobani olaylarından sonraki 5 ay boyunca da Erdoğan ve AKP ile çözüm süreci kapsamında görüşmelerimiz devam etmiştir. Yani Erdoğan, bugün ‘terörist’ diye ilan ettiği bizlerle 5 ay daha görüşme sürdürmüştür” paylaşımında bulundu.

“Kobani olaylarının araştırılması için verilen önergeyi AKP Reddetti”

Kobani olayları için verilen araştırma önergesinin AKP’liler tarafından reddedildiği belirten Demirtaş, “Kobani olaylarının arkasındaki provokatör ve azmettiricilerin ortaya çıkması için TBMM’de verdiğimiz 12 adet araştırma ve soru önergesi AKP’liler tarafından reddedilmiştir. Yasin Börü ve katledilen diğer kişiler Erdoğan’ın umurunda bile değildir. Erdoğan bunu istismar aracı olarak kullanmaktan çekinmemiştir ve bu nedenle sadece seçim dönemlerinde gündeme getirmiştir.” dedi.

“Senin lehine Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğim”

Erdoğan’ı iddialarını ispatlamaya davet eden Demirtaş, “Ey Erdoğan! Sana siyasi tarihinin en büyük fırsatı: 24 Hazirana kadar bu tweetimin altına, Selahattin Demirtaş olarak yaptığımı iddia ettiğin “53 kişinin katledilmesi sözde talimatımı” paylaşırsan söz veriyorum, senin lehine Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğim.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica