Siyaset

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresini görüştü. Irak-Suriye sınırları içinde sürmekte olan terörist faaliyetlere karşı hazırlanan tezkere TBMM’den geçti. Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi detaylar haberimizde…

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete Suriye ve Irak’a asker gönderme yetkisi veren tezkerenin uzatılmasını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Irak tezkeresi Meclis’te yapılan oylamanın ardından kabul edildi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yapılan elektronik yoklamada, toplantı yeter sayısına ulaşıldığını söyleyerek oturumu açtı.

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

Toplantıda ilk konuşmayı, hükümet adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli yaptı.

Canikli’nin konuşmasından satır başları:

“Türkiye uzun zamandan beri terör örgütleriyle mücadele etmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada ülkeler güçsüzleştirilmek istenmektedir. PYD/YPG terör örgütü de siyasi oluşum peşindedir. Müttefikimiz yoğun silah, lojistik desteğiyle bu bölgelerden Arap ve Türkmen nüfusu çıkartarak bu emeline, yani Suriye’nin kuzeyinde etnik yapı üzerine kurulu terör örgütü tarafından koordine edilecek bir siyasi oluşumu gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.

Bu yapılanmalara hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir. PKK terör örgütünün bir uzantısı olan YPG bu bölgedeki topraklarda işgalci bir yapılanmanın önünü açmaya çalışmaktadır. YPG’ye verilen silahlar er veya geç Türkiye’ye yöneltilecektir. Müttefikimizin YPG’ye verdiği silahların Türkiye’ye karşı kullanıldığına dair elimizde güçlü bilgiler var.

Türkiye aktif olarak arazide bu işgalleri ortadan kaldıracak adımlar atmadığı sürece bu tehditlerin bertaraf edilmesi mümkün değildir. Bunu görüyor ve gereğini yapıyoruz. Ülkemizin güneyinde bu şekilde bir siyasi oluşumun uzun vadede hayatta kalma şansı yoktur, kısa vadede de Türkiye buna izin vermeyecektir. Güvenliğimizi tehdit eden riskler hala aktiftir ve tezkere ile istenen yetkilere ihtiyaç vardır.

“Bölgede önü alınamaz yangına neden olacaktır”

Referandum zincirleme reaksiyonlara yol açabilecektir. Kuzey Irak’taki referandum, bölgede önü alınamaz bir yangına neden olacaktır. Bu referandumdan en büyük acıyı dost ve kardeşimiz Kürt halkı çekecektir. Yönetimin aldığı bu sorumsuz karar bölgeyi ateşe atacaktır. Bu bölgede hiçbir yerde demografik, etnik, mezhepsel ve siyasal yapıda en ufak bir değişiklik yapılmaması gerekir.

“Tüm araç ve önlemler masada”

İsrail hariç bütün dünyanın karşı çıktığı referandumun yapılması akıl tutulmasıdır. Bu referandum bizim için hiçbir zaman kabul edilmeyecektir. Türkiye, uluslararası anlaşmaların verdiği hak ve sorumluluklarının gereğini yapacaktır. Tüm araç ve önlem masadadır. Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi sınırlarının değişmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Buradan bir kez daha referandumdan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye olarak sorunun Irak Anayasası çerçevesinde çözümüne katkı sağlamaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

MHP: Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekiyor

Canikli’den sonra konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Ortadoğu’da Türkiye’nin kendi göbeğini kesmesi gerektiğini söyledi.

Akçay’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Yaşanan gelişmeler karşısında gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan tezkerenin süresi 1 yıl daha uzatılmaktadır. Hiçbir meşru tarafı olmayan bölücü girişimler ülkemiz açısından riskler oluşturmaktadır. Irak’ın işgali sonrasında ülkenin parçalara ayrılma projesinin benzeri Suriye’de sahnelenmektedir. Komşumuz olan 2 ülke bölünmenin eşiğindedir. Irak neredeyse yok olmanın eşiğindedir. Irak’ın kuzeyi Barzani tarafından yönetilirken Türkmenler yok olma sürecine getirilmiştir. Suriye’de DEAŞ ile mücadele ettiğini söyleyen ülkeler PYD’nin palazlanmasına neden olmuştur. Türkiye’ye parasıyla silah vermeyen sözde dost ve müttefikler PYD’ye son teknoloji silahları vermektedir. Bu tezkere sadece terör örgütlerine karşı değil, onları semirten besleyen ülkelere karşıdı da Türk milletinin gazi Meclis’ten bir uyarısı olacaktır.”

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

Baydemir: Kürt halkına düşmanlık tezkeresi

Akçay’dan sonra HDP Grubu adına Parti Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir söz aldı. Baydemir, konuşmasına tutuklu HDP milletvekillerinin isimlerini anarak başladı.

Baydemir, “AKP-MHP ve şer örgütlerinin yaptığı ittifak bu ülkeyi hiçbir zaman olmadığı kadar büyük badirelerle karşı karşıya getirmiştir. Bu tezkerelerin hiçbir aciliyeti yoktur. Niçin bu tezkere için Meclis toplanıyor. Çünkü, hükümet 3 yıldır, kutuplaştırma, çatışma ile iktidarını uzatma aracı haline getirmiştir” şeklinde konuştu.

Barıştan yana olan herkesin tezkereye hayır demesi gerektiğini savunan Baydemir, “Bu tezkere açık ve net şekilde 40 milyonluk Kürt halkına düşmanlık tezkeresidir. Kürt halkı, eşit halk olarak görülmedikçe Orta Doğu, emperyalistlerin hedefi olacaktır” dedi.

Referandumun Irak hükümeti ve IKBY arasındaki bir konu olduğunu ifade eden Baydemir, “Kürdistan Bölgesinde yaşayan Türkmen kardeşlerimiz, Asuri kardeşlerimiz ne derse başımız üstüne. Referandum ertelensin ya da yapılsın Kürdistan halklarının iradesine müdahale etmeye hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanlığı’na dün sunulan tezkerede bağımsızlık referandumu, “etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişim” olarak nitelendirildi, “Bütün bu gelişmeler çerçevesinde; terör ile Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldu bittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması, milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir” denildi.

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

Kahraman: Özür dileteceğim

Konuşmanın ardından Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Baydemir’e tepki gösterdi. Kahraman, “Bu çatı altında şer odağı yoktur. Zabıtları inceleteceğim ve özür dileteceğim” diye konuştu.

Baydemir’in “Kürt düşmanlığı” ifadesi üzerine AKP adına Naci Bostancı söz aldı. Bostancı, “Bu ülkeden Kürt düşmanı PKK’dır. Sürekli hakları birbirine kışkırtarak kan dökmektedir. PKK’lılar bu sürede en çok kimleri öldürdü, kendisine baş eğmeyen Kürtleri öldürdü. Bir kez olsun bunu kınadınız mı? Sizin sahip çıktığınız Kürtler, size destek veren Kürtlerdir” dedi.

Bunun üzerine Osman Baydemir, yeniden söz istedi. İsmail Kahraman, zabıtları oturum bitmeden inceleyeceğini ondan sonra karar vereceğini söyledi.

Kerestecioğlu tepki gösterdi

HDP’li Filiz Keretecioğlu söz istedi ve Kahraman’ı eleştirdi. Siz oturumu böyle mi yöneteceksiniz? Sataşma olmasına rağmen hatibe nasıl söz vermezsiniz? Nasıl bir hatibe size özür dileteceğim dersiniz?” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanlığı’na dün sunulan tezkerede bağımsızlık referandumu, “etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişim” olarak nitelendirildi, “Bütün bu gelişmeler çerçevesinde; terör ile Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldu bittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması, milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir” denildi.

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi

CHP’li Öztürk Yılmaz: Barzani’nin altına kırmızı halıyı serip niye karşıladınız?

Irak’ın toprak bütünlüğü esastır. Siz bunu ciddiye mi alıyorsunuz, imaj mı boyuyorsunuz? Şimdi siz orada tatbikat yapıyorsunuz, Habur’dan TIR’lar vızır vızır geçiyor. Hem Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğunu söylüyorsunuz hem de Barzani’nin Ankara’da ofisi duruyor. Burada net olmak lazım, dış polikatada yapmayacağınız hiçbir şeyi söylememeniz lazım.

AKP’li Volkan Bozkır: Türkiye Referandumun Ertelenmesine de karşıdır

AKP adına konuşan eski AB Bakanı Bozkır, “Irak Bölgesel Yönetimi’ne bu referandumdan vazgeçin diyoruz. Bu referandum iptal edilirse, huzursuzluğa engel olunabilecektir. Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır, doğru olan referandumun iptal edilmesidir” dedi.

Baydemir: İsterseniz meclis’ten atın

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir konuşmasında, “İsterseniz Meclis’ten atın, bütün sözlerimin arkasındayım ” ifadelerini kullandı.

Görüşmelere 5 dakika aradan sonra yeniden oturum açıldı.

Altay: Türkiye’yi bataklığın içine soktunuz

CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay konuşuyor. Altay, ” Şehitler gelmesin diye ‘evet’ oyu veriyoruz. Bugün yine Hakkari’den iki şehit haberimiz geldi. Terörle mücadele için her türlü yetkiye rağmen açık hedef haline gelmemizden duyduğum üzüntüyü dile getirmek isterim. MGK kararlarına baktığımızda bir haftadan biri oyalamanıza rağmen bir şey çıkmadı. Neden iç politikaya malzeme ediyorsunuz, ayıp değil mi? AKP ‘El Bab’ı temizledik’ dedi, DAEŞ’in 72 ilde uyuyan hücre evi var. Milli güvenlik sorunumuz var ama varsa yoksa hamaset…. Her meseleye milli dava, mesele diyorsunuz. Muhalafete bilgi vermek diye bir şey vardı. Bir tane bilgi var mı bize verilen? Türkiye’ye bataklığın içine soktunuz. Milleti aldatıyorsunuz, kandırmayın. Bana sorarsınız askeri seçeneği düşünmeyin bile. Ticari, ekonomik, siyasi yaptırımlar var. Şimdi askeri seçenek konuşulmamalıdır. Elbette alınması gereken tedbirler vardır.

Sayın Başbakan Lozan’a atıfta bulunmuş, hani Lozan hezimetti? Türkiye’nin müdahalesinin uluslarası hukukta da sorun yaratabilir. Türkiye’nin yapması gereken çatışmasızlık getiren bir ortamı sağlamaktır. Her Kürt’e terörist gözüyle bakamazsınız. Türkiye’yi böler bunlar. Bu ülkede benim ne kadar hakkım varsa Kürtlerin de hakkı vardır. Biz diyoruz ki PKK ile gerektiği mücadeleyi yapsın ama bütün Kürtleri terörist gibi davranan iş ve işlemlerden uzak durmak gerekir.

Bizim önerilerimiz şunlardır:

1-İç politika malzemesi yapmayın,

2-Türkiye’nin yaptırımları arasında askeri seçenek olamaz.

3- 7-8 yıldır karşılıksız tehditlerle yaptırım gücü zayıflamıştır. Dış politika için yardıma hazırız.

4-İkna yöntemlerini kuk

5- Erbil’le Bağdat’ı masaya oturtmak için kullanmıştır bütün enerjisini hükümet.

Hükümet, Ortadoğu vizyonunu değiştirmeli. Ortadoğu’yu bütün olarak görülmelidir. Son olarak şu Meclis’e açıklayın, Barzani’nin petrolünü alıp İsrail’e satan şirketin Türk hissedarlarının listesini sunun.” dedi.

Soylu’dan Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşanan saldırıya ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Soylu Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşanan saldırıya ilişkin açıklamasında, “80 yaşındaki bir hanımın vefatından karşı karşıya kalınan durumu hepimizi üzmüştür. Bakanlıktan çalışırken HDP’li vekiller birkaç kez üst üste aradı.

Polisler oralarda tedbir aldı. Emniyet müdürleri defin gerçekleştikten sonra oradan ayrıldılar. Hepimizin de eleştirdiği bir anneye yapılmaması gereken bir durumla karşı karşıya kalındı.

Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Osman Baydemir ile görüştük. Ardından Sırrı Bey, tekrar aradı “Burada çok kötü olaylar olacak” dedi. aysel Tuğluk’a “Nerede istiyorsanız orada defnedebilirsiniz” dedik. Devlet gereğini yerine getirdi.” ifadelerini kullandı.

Eker: Ortadoğu’da yeni bir savaş başlatma referandumudur

“Bölge kan gölüne çevrilmeye başlıyor. Biz Suriye’de vizeleri kaldırma kararı aldık, ilişkilerimizi geliştirdik, sorunları barış içinde çözmenin gayreti içinde olduk. 2011’den sonra bir trajediye dönüştü. Suriye’den insanlar iltica ediyor. Akdeniz, Karadeniz mültecilerin mezarı haline geliyor. Referandumun kararı henüz hayata geçmeden insanlar başka coğrafyaya gitmeye başladı. Barzani’ye mesajım şu: Bu tezkere bölgede yaşayan insanlar için değildir. Bir medeniyeti beraber inşa ettik. Burada bağımsız bir devlet kurma kararından daha çok Ortadoğu’da yeni bir savaşı başlatma referandumudur. Bu karar Ortadoğu’da hiç kimseye yarar getirmeyecektir. Bazıları kan dökme üzerinden siyaset yapmayı tercih edebilir, biz öyle değiliz.”

Eker, “Türkiye’nin talebi meşru ve haktır. Dünü doğru anlamak, geleceği doğru kurgulamak için öğreniriz tarihi”

*****

Tezkere

Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terör örgütlerinden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı milli güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü girişimler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’ nin menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 02.10.2014 Tarihli ve 1071 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile hükümete verilen ve son Olarak 01.10.2016 Tarihli ve 1128 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile 30.10.2017 tarihine kadar uzatılan izin süresinin 30.10.2017 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasına Daire Başbakanlık Tezkeresi (3/1185) (Başkanlığa geliş tarihi: 22.09.2017

*****

TBMM’de değişen iç tüzük ile frak giyme zorunluluğu kaldırıldığı için Meclis Başkanı İsmail Kahraman ilk kez takım elbiseyle Meclis’i yönetti. Başkanlık Divanı’nın son toplantısında kavasların papyonlu fraklarında da değişikliğe gidildi. Kavaslar yeşil yakalı takım elbiselerle Genel Kurul’da görev yaptı.

Terörle mücadele Tezkeresi mecliste kabul edildi – Meclis başkanı ilk kez takım elbise ile meclisi yönetti
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica