Mecit Ünal

Teşekkürler Atasoy Bilgin…

Teşekkürler Atasoy Bilgin…

31 Mart 2024 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimiyle bir yerel seçimi daha geride bıraktık.

Bugün derinlemesine anlam yüklenecek gizemli satır araları olan bir konuya girmeyeceğim. Doğrudan ne gördüysek ve yaşadıysak onları yazacağım.

Yapılan seçimin sürecine baktığımızda fotoğraf seçimle paralellik arz ediyor. Belki Ak Parti açısından başka hayaller görülebilir, ancak gerçekliği gözden kaçıranlar aldıkları ilçelerin sayısının fazla olduğunu görmeleri doğru olacaktır.

Muhalefet açısından baktığımızda biraz hayal kırıklığı olduğu gerçeğini bir kenara yazmak gerek.

CHP Kocaeli’de ittifaksız girdiği bu seçimde gerçek gücünü ortaya koyabilme olanaklarından yoksundu.

Önce kazanılan ilçeleri değerlendirecek olursak, aday ve örgüt bileşenini yaşatan iki ilçe vardı. Bu ilçeler, Derince ve Karamürsel.

CHP Kocaeli’nin adayları bu seçimlerde sıfır milletvekili ve ortada hiçbir etkisi ve eylemliliği olmayan il yönetiminin yanı sıra ne yaptığını bilmeyen dağınık ilçe yönetimleriyle başbaşaydı.

Oysa, siyasi partilerin seçim süreçlerinde koordinasyonun başı her zaman çalışkan ve becerikli bir il yönetimidir. CHP Kocaeli il yönetimi “SKM’nin önemini bile kavrayabilmiş değil” görüntüsü veriyordu. Durum böyle olunca siz Büyükşehir’i kazanma hayalini nasıl kurabileceksiniz? SKM çalışma biçiminden haberi olmayan kişilerin kalabalık yapmanın ve bulunduğu konumun konforunu sürmenin dışında hiçbir şey olmadıklarını görmelidirler.

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Derince İlçe Başkanı Atasoy Bilgin’i aday gösterdi. Seçimlere yaklaşık elli gün kala ismi açıklanan Atasoy Bilgin, kendince olabilecek en iyi seçim sürecini bireysel olarak yürütmüştür. Arkasında örgütlü bir bulamayan Bilgin, alınabilecek en iyi oyu alarak partisinin başını öne eğdirmemiştir. En azından Kocaeli genelinde seçmene kendini tanıtabilmiştir. Artık Bilgin’in tanınma problemi yoktur.

Atasoy Bilgin, bu seçim sonrasında Kocaeli’de siyasi aktördür ve geleceği yapılandırma sorumluluğunu da almalıdır. Önümüzdeki dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının Atasoy Bilgin olacağını şimdiden söylemek sanırım abartı olmaz.

Ak Parti artık rahat hareket edemeyecektir. Adımlarını temkinli atacaktır. Mecliste Fatma Kaplan Hürriyet’in daha da güçlenerek çıkması keyfi uygulamalarla aklımızla alay eden tavırlarını görmeyeceğiz diye düşünüyorum.

Bir diğer taraftan ise Atasoy Bilgin’in boş olan CHP Kocaeli İl Başkanlığı görevini üstlenmesi Ak Parti kadrolarının uykusunu kaçıracaktır. Atasoy Bilgin başkanlığında meydanın boş olmadığını onlarda göreceklerdir. Bu pozisyonlara hazır olan süreci kusursuz yönetecek olan bu değerli kardeşimize şimdiden teşekkür ediyorum.

Daha Fazla Göster