Ekonomi

Teşvik başvurusunda son günler

Teşvik başvurusunda son günler Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okulda okuyan öğrencilere verdiği eğitim desteği için başvurular 6 Eylül’de sona erecek. Bu yıl 4’üncü kez verilen eğitim öğretim desteğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri 8 soruda yanıtladık. İşte sorular ve yanıtları. Teşvik başvurusunda son günler detaylar haberimizde…

Teşvik başvurusunda son günler

Kimler yararlanacak?

Teşvik için özel okula yeni kayıt yaptıran, giden ve yüzde 51’in altında burslu olanlar başvurabilecek. Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, bu yıl 6 bini okul öncesinde olmak üzere toplam 75 bin öğrenciye ilk defa teşvik verilecek. Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar bir kez bu destekten yararlanabilecek. Geçen yıldan devam eden öğrencilerle birlikte bu yıl toplam 340 bin öğrenci teşvik alacak.

Başvurular nereye yapılacak?

Destekten yararlanmak isteyen özel okulların MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) üzerinden başvuruları 10 Ağustos-6 Eylül arasında alınacak. Öğrencilerin başvuruları ise aynı tarihlerde e-Okul üzerinden kayıtlı bulundukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine yapılacak. Tercih hakkı kazananlar 7 Eylül’de açıklanacak, tercihler 7-14 Eylül’de yapılacak, yerleştirme sonuçları 15 Eylül’de duyurulacak. 15-22 Eylül’de nakil ve kesin kayıtlar olacak. 25 Eylül’de ek yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 25-29 Eylül’de bunun kayıtları alınacak.

Destek miktarını veli mi alacak?

Hayır. Destek bedelinin yüzde 35’i kasım, yüzde 35’i şubat ve yüzde 30’u haziranda olmak üzere eğitim aldıkları okullarına ödenecek. Veliler, yıllık öğretim ücretinin bakanlıkça karşılanacak eğitim ve öğretim desteğinin dışında kalan bedeli ayrıca okula verilecek.

Hak nasıl kaybedilir?

Destek almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar yararlanacak. Ancak, sınıf tekrarı yapanlar hakkını kaybedecek. Destek verilme şartlarını taşıyan farklı bir okula nakil olanlar, gittikleri okulun türüne göre teşvik ödemesine devam edilecek. Kesin kayıt döneminde işlemi yapılmayan öğrenci, hakkını kaybedecek.

Puanlar eşitse ne olacak?

Toplam puanda eşitlik olması durumunda, bir önceki yılın yılsonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin bozulmamasında da özürsüz devamsızlığı az olan tercih edilecek. Yine eşitlik olursa, yaşı küçük olan seçilecek.

Yanlış belge sorumluluğu kime ait?

Sorumluluk velide. Yanlış bilgi ve belge sunanların başvuruları ve teşvik hakları geçersiz sayılacak, yasal işlem yapılacak. Destek alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2017 yılı mayıs-haziran-temmuz aylarından birinin toplam gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak belge ve Gelir Beyan Taahhütnamesi’ni okul müdürlüğüne teslim edecek. Gelir beyan etmeyenler Mal Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan 2017’de gelir getirici herhangi bir işi olmadığına dair resmi belgeyi alarak okul müdürlüğüne verecek.

Kaç tercih hakkı var?

Teşvik tercihi yapmaya hak kazananlar, en fazla 15 okul seçebilecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica