Genel

TGF’nun önerileri Basın İlan Kurumunda karşılık buldu

TGF’nun önerileri Basın İlan Kurumunda karşılık bulduKaraca; “Acilen Yönetmelik değiştirilerek gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalı, Sigorta ve vergi indirilmelidir. Özel ilan reklamlardan vergi alınmamalıdır” dedi. detaylar haberimizde…

TGF’nun önerileri Basın İlan Kurumunda karşılık buldu

Yılmaz Karaca “BİK Yönetimine teşekkür ederiz. Ancak bu alınan kararlar yetersizdir” dedi.

TGF tarafından öneri paketi sunulmuştu

TGF tarafından BİK’e yapılan önerilerin bir kısmı BİK yönetim Kurulu toplantısında karara bağlandı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında BİK yönetim kuruluda toplanarak basınla ilgili bazı önemli kararlar aldı. TGF tarafından Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Anadolu Basını ile alakalı alınması gereken tedbirleri içeren bazı öneriler sunulmuştu.

Bugünkü toplantı sonrasında BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın verdiği bilgiye göre BİK yönetimi aşağıdaki kararları aldı.

BİK Yönetim Kurulunda alınan tedbirlerden bazıları;

-Sıkıntılı tedbir günleri devam ettiği süre içerisinde gazetelerde ‘bayi’ ve ‘abone’ şartlarında ‘fiili satış’ şartı kaldırıldı.
– İşkur’dan işçi alan gazeteler, İşkur’dan aldıkları ‘elemanların tamamını asgari kadrosunda’ gösterebilecekler.
– İl ve ilçelerde gazeteler aralarında anlaşmak kaydı ile ve her gün dönüşümlü olarak en az iki gazete yayınlanmak şartı ile diğer gazeteler yayınlanmayabilecek.
– Fikir işçilerine BİK tarafından verilen ‘krediler’ de istendiği takdirde 3 ay ertelenecek.
– Gazete sahiplerinden istenen ‘Borcu yoktur’ yazısı alınan tedbirler kapsamında istenmeyecek.

Ayrıca BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran; Basın İlan Kurumunun olmadığı illerde yeni açılacak olan temsilciliklerin amacının ilan potansiyelini artırmak olduğunu aktardı.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’da alınan kararlar hakkında yaptığı açıklamada; “Bugün BİK yönetim kurulu tarafından Anadolu Basını ile alakalı önemli kararlar alındığını gözlemledik. Bu kararların bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Sayın BİK Genel Müdür Rıdvan Duran‘a ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Tabi ki bu önlemler yetersiz olmasına karşılık ilk adım olarak değerlendirmemiz önem arz ediyor. Sayın genel müdürümüze birçok konu ile alakalı öneride bulunduk, bu önerilerin bir kısmı bugün netlik kazandı. TGF olarak amacımız Anadolu Basınının hak ve hukukunu korumak mücadele etmektir” dedi.

“Alınan kararlar yeterli değildir”

“Koronavirüs kapsamında alınan ve uygulamaya sokulacak kararlar yeterli değildir” diyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Alınan bu karar ve uygulamalar yerel basının yaşadığı sorunları çözmeyecektir. Gazetelerimizden yapılan % 15’lik kesintinin düşürülmesi ve hatta tamamen kaldırılması gerekmektedir. Acilen Yönetmelik değiştirilerek gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalı, Sigorta ve vergi indirilmelidir. Özel ilan reklamlardan vergi alınmamalıdır. KDV oranında indirime gidilmelidir. Her daim devletinin yanında olan Anadolu basını desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica