Genel

Theresa May’in yerine yeni başbakan Boris Johnson

Theresa May’in yerine yeni başbakan Boris Johnson … Johnson’ın Avrupa Birliği’nden anlaşmasız olarak da ayrılmayı kabullenmesi nedeniyle Londra’da yeni siyasi krizler kapıda. detaylar haberimizde…

Theresa May’in yerine yeni başbakan Boris Johnson

Johnson’ın Avrupa Birliği‘nden anlaşmasız olarak da ayrılmayı kabullenmesi nedeniyle Londra’da yeni siyasi krizler kapıda.

Anlaşmasız Brexıt’i savunuyor

Ancak Johnson’ın liderliğinin yeni krizleri de beraberinde getirmesi bekleniyor. Brexit’in en ateşli savunucularından biri olan Johnson, AB’den karşılıklı bir anlaşma yapılmasa bile ayrılacağını açıklamıştı. Nitekim başbakan seçilmesinden sonraki ilk konuşmasında da, Brexit’in en geç 31 Ekim’de tamamlanacağını söyledi.

Adalet Bakanı: “istifa edeceğim”

Johnson’ın savunduğu anlaşmasız ayrılık hem AB hem İngiltere için de kabus senaryosu olarak değerlendirilirken, Muhafazakar Parti içinde bir dizi üst düzey isim Johnson’ın lider seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamıştı. Bu kişilerden biri olan Adalet Bakanı David Gauke, Johnson’ın lider seçilmesinden hemen sonra sosyal medyada paylaştığı mesajda, yarın istifasını vereceğini açıkladı.

Corbyn: “halk seçmedi”

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de, yeni başbakanın bu şekilde belirlenmesine karşı çıktı. Başbakanın kim olacağına halkın genel seçimlerde karar vermesi gerektiğini söyleyen Corbyn, “Boris Johnson ülkemizin desteğini almadı” çıkışı yaptı. Corbyn, anlaşmasız bir Brexit’in İngiltere içinde istihdam kaybı, fiyat artışları ve sosyal sağlık sisteminde sorunlara yol açacağına dikkat çekti.

Trump’tan tebrik

Johnson’ı ilk tebrik eden lider ise ABD Başkanı Donald Trump oldu. Trump, Twitter hesabından “O harika [bir başbakan] olacak” mesajını paylaştı.

Johnson, Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) olan ve linç edilerek öldürülen Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica