Genel

THY çalışanları işaret dili eğitimi alacak

Engelli yolcularla iletişim kurabilmek için, THY çalışanları işaret dili eğitimi alacak. Türk Hava Yolları (THY), işitme engelli yolcularla uçuş sırasında daha iyi iletişim kurabilmek amacıyla kabin memurlarına yönelik işaret dili eğitimi başlattı. Habere göre, Temmuz ayında Samsun’da düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları öncesinde toplam 150 kabin memuru işaret dili eğitimi alacak. İşitme engelli yolcularla uçuş daha iyi iletişim kurabilmek için kabin memurlarından oluşan, THY çalışanları işaret dili eğitimi alacak.

THY çalışanları işaret dili eğitimi alacak

THY, bünyesinde görev yapan kabin memurlarına işaret dili eğimi vermeye başladı. İşitme engelli yolcuların uçuş sırasındaki talep ve isteklerine daha iyi anlayarak bu yönde hareket edebilmek amacıyla hayata geçirilen uygulamanın ilk kursiyerleri mezun oldu. Mezun olan kursiyerler için Yeşilköy’deki THY Uçuş Eğitim Başkanlığında tören düzenlendi.

THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kabin memurlarının iletişimde engel tanımadığını bu eğitimi alarak gösterdiklerini söyledi. Uluslararası işitme engelliler eğitimini alan kabin ekibinin yolcuların seyahatlerinde rahat etmeleri için çalışacaklarını belirten Çolak, “İletişim aslında insanın kendini en iyi hissettiği andır. İnsanlar, iletişim kurabildiği sürece kendini çok iyi hisseder. Bu sebeple evrensel işaret dilini THY uçaklarında görebileceksiniz.” dedi.

Çolak, işaret dilini bilen kabin memurlarının daha önce bazı seferlerde görev aldığını anımsattı. Türkiye’de ilk defa 23. Dünya İşitme Engelliler Yaz Spor Oyunları’nın (2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları) Samsun’da yapılacağına dikkati çeken Çolak, şunları kaydetti: “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın katkısıyla Samsun’da İşitme Engelliler Olimpiyatları olacak. Bizim için çok önemli. Ortalama 8 bin işitme engelli sporcu ve beraberindeki katılımcı uçaklarımızla Samsun, Merzifon ve Amasya üzerinden Türkiye’ye ulaşacak. Eğitim alan arkadaşlarımız, bu yolcularımızın iletişimde engel yaşamaması için o uçaklarda, yolcularımızın her anlamdaki ihtiyaçları için iletişime geçerek, aldıkları eğitimin o verimliliğini yaşatacak.”

Çolak, geçen yıl yaklaşık 6 bin işitme engelli yolcunun THY uçaklarında seyahat ettiğini, bu sayının ileride artacağını öngördüklerini belirtti. Eğitimlerin süreceğini ifade eden Çolak, rezervasyon sırasında görevlilere kendilerini tanıtan işitme engelli yolcuların seferlerinde işaret dilini bilen kabin memurlarını çalıştırmayı amaçladıklarını bildirdi. Çolak, toplam 130 kabin memurunun 6 günlük eğitime tabi tutulduğunu dile getirerek, “Yolcularımızla bu dille irtibata geçerek, aslında vermek istediğimiz mesajları doğrudan ve engelsiz ulaştırmak hedefimiz. Bunu başardığımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

KIZ ÇOCUĞU İLE İLETİŞİM KURAMADIĞIM İÇİN ÜZÜLMÜŞTÜM

Kabin memurlarından Sefer Uysal, işaret dilini öğrenmekten dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Uysal, 3 ay önce Diyarbakır-İstanbul tarifeli seferinde görev yaptığı sırada 7 yaşındaki işitme engelli bir kız çocuğuyla karşılaştığını anlattı. Çocuk yolcunun kendisine bir şey anlatmak istediğini, işaret dilini bilmemesi nedeniyle bunu anlamadığını aktaran Uysal, “Uçak kalktıktan sonra servisini yapıyordum. O ara yine çocukla anlaşamadık. Bana bir şeyler anlattı. Anlayamayınca akrabalarına sordum. Bu, bana kendimi kötü hissettirdi. Daha sonra böyle bir programa gönüllü oldum. Şimdi eğitim alıyoruz.” diye konuştu. Kabin memurlarından Merve Balcı, işaret dilini kullanma konusunda kendilerini eksik gördükleri için gönüllü olarak eğitim almaya karar verdiklerini, bundan sonra engelli yolcuların da kalplerine daha çok dokunacaklarına inandıklarını kaydetti.

İşaret Dili Eğitmeni Ali İsmet Öner de kendisinin doğuştan itibaren işitme engelli olduğunu belirtti. Öner, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu aracılığıyla bu projede gönüllü yer aldığını kaydederek, “THY’nin yaptığı projenin, diğer kurumsal şirketlere örnek olmasını arzu ediyoruz. Bu projeye sıcak bakacaklarını, talebin çoğalacağını ümit ediyorum.” dedi. Törende, kurstan başarıyla mezun olan kabin memurları basın mensupları için İstiklal Marşı’nı işaret diliyle anlattı. Kabin memurları, daha sonra eğitim verilen alanda yolculara yönelik işaret diliyle iletişim konusunda bazı bilgilendirmede bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica