Genel

Trump ve Erdoğan telefonda krizi görüştü

Trump ve Erdoğan telefonda krizi görüştü İki lider, Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldı. Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş alışverişinin yanı sıra ikili ilişki konularına da değinildi. Trump ve Erdoğan telefonda krizi görüştü detaylar haberimizde…

Trump ve Erdoğan telefonda krizi görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, saat 20.30 sularında telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, görüşmede, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine vurgu yaptığı da bildirildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “Başkan Trump, Türkiye’den tansiyonu düşürmesini, askeri operasyonu sınırlı tutmasını istedi” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan Başkanı Donald Trump ile görüşmesi bitti…

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinildi.

“Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. Maddesi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı.

“Ulusal güvenliğimiz için”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili işbirliğinin önemi üzerinde duruldu.

“ABD’nin PYD/YPG’ye silah desteğine son vermesi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit ettiler.

Beyaz Saray’dan ilk açıklama

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan da bir açıklama geldi.

“Tansiyonun düşürülmesi gerekiyor”

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre; Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Başkan Trump, Türkiye’den tansiyonu düşürmesini, askeri operasyonu sınırlı tutmasını istedi” denildi.

“Suriye’deki ortak hedefleri tehlikeye atmayalım”

Trump’ın görüşmede, “Afrin’deki artan şiddetin Suriye’deki ortak hedefleri tehlikeye atma riski taşıdığını” söylediği kaydedildi.

“Her iki tarafta ihtiyatı elden bırakmamalı”

Başkan Trump Türkiye’ye ayrıca, ihtiyatlı olması, Türk ve Amerikan güçleri arasında çatışma riskine yol açabilecek her türlü eylemden kaçınması çağrısında bulundu.

“Ortak hedefe odaklanmalıyız”

Trump, her iki ülkenin de tüm tarafları IŞİD’in kalıcı biçimde yenilgiye uğratılması yönündeki ortak hedefe odaklamaları gerektiği mesajını da yineledi.

“Eve geri dönüş için yardımcı olmayacağız”

Görüşmede iki lider, IŞİD’in yenilgiye uğratılması aşamasında 100 binin üzerinde Suriyeli mültecinin ülkelerine geri dönmesinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, evlere geri dönüşlere yardımcı olmak için işbirliğini devam ettirme sözü verdi.

“Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var”

Açıklamada, “Başkan Trump Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ele almak için (iki ülkeyi) daha yakın işbirliğine davet etti. Liderler, Türkiye dahil olmak üzere komşularına hiçbir tehdit oluşturmayan birleşik bir Suriye’ye istikrar kazandırılması ihtiyacını konuştu” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye’den gelen ‘yıkıcı ve yanlış’ söylemler”

Beyaz Saray açıklamasına göre ayrıca, Başkan Trump Türkiye’den gelen “yıkıcı ve yanlış” söylemler ve OHAL altında tutuklulukları devam eden ABD vatandaşları ve yerel çalışanlar hakkındaki endişelerini dile getirdi.

“Terörün tüm şekilleriyle ortak mücadele edilmesi gerekiyor”

Açıklamada, “İki lider, başta bölgesel istikrarı pekiştirmek ve IŞİD, PKK, El Kaide ve İran destekli terörizm dahil terörün tüm şekilleriyle mücadele edilmesi olmak üzere, ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirme sözü verdi” denildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica