Ekonomi

Tuna: “Emek karşıtlığı devlet politikası haline getiriliyor”

Tuna; “Hükümet, arka arkaya aldığı kararlarla emekçinin kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklarını geriletmeye, gasp etmeye yönelik girişimlerde bulunmakla kalmıyor, işçinin üretimden gelen gücüne de el koymaya çalışıyor” dedi.

Tuna: “Emek karşıtlığı devlet politikası haline getiriliyor” … Tuna; “İktidarın uygulamalarının karşısında olduğumuzu, işçinin üretimden gelen gücünün gasp edilmesi karşısında sessiz kalmayacağımızı bildiririz” dedi. detaylar haberimizde…

Tuna: “Emek karşıtlığı devlet politikası haline getiriliyor”

TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna hükümeti eleştirdi

“İşçi üretimden gelen gücünü kullanamıyor”

Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanı ve İstanbul İşçi Sendikaları Dönem Sözcüsü Banu Tuna “Hükümet, arka arkaya aldığı kararlarla emekçinin kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklarını geriletmeye, gasp etmeye yönelik girişimlerde bulunmakla kalmıyor, işçinin üretimden gelen gücüne de el koymaya çalışıyor” dedi.

“Grevler, Cumhurbaşkanı Kararı’yla 60 gün erteleniyor”

Tuna, “Petrol-İş Sendikası’na bağlı Şişecam’ın Mersin ve Adana’daki fabrikalarında bugün başlatacağı grevin Cumhurbaşkanı Kararı’yla 60 gün ertelenmesi, bu durumun son örneğidir. Karara gerekçe olarak grevin, “genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte” olduğunun gösterilmesi ise özellikle COVİD-19 salgını sonrası sivil toplumun, meslek örgütlerinin susturulması için kullanılan argümanla aynı amacı taşımaktadır” eleştirisinde bulundu.

“Milli güvenlik gerekçesi engelleme aracına dönüştürüldü”

Banu Tuna, “AKP iktidarı döneminde toplam 17 grev yasaklanmıştır. 40 bin işçiyi temsil eden Petrol-İş’in 2014 ve 2018’deki grev kararları da aynı gerekçeyle ertelenmiştir. Milli güvenlik gerekçesi, işçi hareketini durdurmak için kullanılan bir araca dönüştürülmüştür.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) olarak, iktidarın uygulamalarının karşısında olduğumuzu, işçinin üretimden gelen gücünün gasp edilmesi karşısında sessiz kalmayacağımızı bildiririz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica