Mustafa Göksel

Tunca Yönder-usta yönetmen ve usta oyuncu

Tunca Yönder-usta yönetmen ve usta oyuncu … “Oyunculuğu dışında Senarist, Yapım ve Yönetmen de olan Tunca Yönder, Ankara ve İstanbul Film Festivallerinden de ödüller aldı…” yorum/haber
Mustafa Göksel

Tunca Yönder-usta yönetmen ve usta oyuncu

Tunca Yönder
Tunca Yönder

Arkadaşlar öncelikle yoğun COVİD-19 Coronavirüs sürecinde köşe yazılarımda yoğun bir trafik arasında unuttum sanmayın. COVİD-19 sürecinde hemen önce büyük usta Tunca Yönder’i Şubat Ayında kaybetmiştik. Sizlere bu hafta bu köşe yazımda büyük usta Tunca Yönder hocamızı anlatacağım.

Tunca hocamızı en aktif olarak üretimlerde doksanlı yılların dizi furyasında ki yaptığı eşsiz muhteşem sanat kokan projelerle hatırlayacağız hep. Bizlere bu mirasları kalacak ve hala daha ilk günkü gibi izleniyor.

Büyük usta tedavi sürecinde
Büyük usta tedavi sürecinde

Tunca Yönder 1938 yılında Ankara’ da doğdu. Hareketli bir tahsil hayatı oldu. Üniversite ve Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Tunca Yönder 1963 yılında Asaf Çiğilltepe başta olmak üzere AST Ankara Sanat Tiyatrosunun kuruluş kadrosunda yer aldı. 1968 yılında da Halk Oyuncuları topluluğuna geçti.

****

1970 yılından itibaren ise sadece Televizyon ve Sinema ile ilgilendi. Tunca Yönder 6 Şubat 1969 gecesi TRT Ankara Televizyonunda ilk Tv draması ve Türk tiyatrosunun ilk Türkçe eseri Şinasi’nin Şair Evlenmesi’nin yönetmenliğini yaparak Türk televizyon dünyasının ilk Drama yönetmeni ünvanını aldı.

Demir karakter usta yönetmen...
Demir karakter usta yönetmen…

Oyunculuğu dışında Senarist, Yapım ve Yönetmen de olan Tunca Yönder, Ankara ve İstanbul Film Festivallerinden de ödüller aldı. 1970 de başlayan çağdaş Türk Reklamcılığının ilk yönetmenlerinden olan Yönder’ in Yapımcı ve Yönetmen olarak 1000 in üzerinde Reklam filmi bulunmaktadır. Türk televizyon ve Reklamcılık tarihinde büyük usta Yönetmen Vecihi Ener in de 1500 üz üzerinde çektiği Reklam filmi bulunduğunu da eklersek Tunca Yönder Türk reklamcılık dünyasının en çok reklam filmi çeken birkaç yönetmeninden biridir.

****

Büyük usta Vecihi Ener hocamızla bizzat kendi senaryolarımın hayata geçmesi babında çalışan birisi olarak kendisinden aldığım bir bilgiyi onayı doğrultusunda sizlerle paylaşmak istiyorum. Tunca Yönder hoca’nın çektiği reklam filmlerinin sadece 10-15 kadarı hariç tümünün hepsinin yapımcılık anlamında Vecih Ener hocamızdan çıktığını hocamın bizzat kendisi söyledi. Buda gurur verici bir başarı tabi ki her iki ustamız içinde.

Tunca Yönder Doksanlı yıllarda özel televizyon kanallarının kurulması ve dizi furyasının en hareketli olduğu dönemlerde birçok yeni drama uyarlamaları yaptı. Kendisini Osman Sınavın yapımcı ve yönetmen olarak imzasını attığı Süper Baba dizisinde Tunca Bey ve Engin Bey karakterleri olarak iki karakterde izlemiştik.

Daha sonra Yapımcı Senarist ve Yönetmen olarak imzasını attığı birçok usta drama eserlerin televizyon dizilerini hayata geçirdi. Bunlardan en önemlileri Türk Edebiyatının usta yazarı Kemalettin Tuğcu’nun eserleri olan Üvey Baba ve Küçük Besleme’nin uyarlandığı televizyon dizileri olmuştur. Üvey Baba ve Küçük Besleme dizilerinde güzel karakterlere de imza atan Tunca Yönder Özellikle Üvey Baba dizisinde Avukat Nazmi bey karakteri ile oyunculuğu ile de akıllarda kalmış ve bu iki dizide uzun yıllardır hala daha ekranlarda izlenmektedir.

****

Büyük usta Tunca Yönder Muğla Datça’daki evinde yaşamını sürdürürken rahatsızlanınca Kocalei’ndeki bir özel rehabilitasyon merkezinde tedavi gördü. Tedavisinin ardından 12 Ekim 2012 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Kartal Yakacıkta bulunan Sanatçı Yaşam Evinde kalmaya başladı.

19 Şubat 2019’da genel durum bozukluğu sebebiyle İBB İstanbul Darülaceze Müdürlüğü Kayışdağı Yerleşkesi’ne sevki yapıldı. Parkinson rahatsızlığı da bulunan Tunca Yönder, 5 Şubat 2020 de saat 19.45’de 82 yaşında kalp ve solunum durması sonucu vefat etti. Tunca Yönder’in cenazesi, Karacaahmet Şakirin Camisi’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi

Şimdi birazda büyük ustanın almış olduğu ödüllere ve Rol aldığı projelere bir bakalım:

Tunca Yönder’in ödülleri:

2. Ankara Film Festivali “En İyi İkinci Film Ödülü” Bir Tren Yolculuğu- 1989
6. Ankara Film Festivali “Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü”. Ağrı’ya Dönüş- (Bennu Yıldırımlar)- 1994
7. Ankara Film Festivali “En İyi Film” (Bir Aşk Uğruna) / 1995
7. Ankara Film Festivali “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” (Çözülmeler) / 1995
14. İstanbul Film Festivali “En İyi Yönetmen” (Bir Aşk Uğruna) – 1995

Tunca Yönder’in rol aldığı projeler:

-Afife Jale (Sinema Filmi) 1987
-Bir Tren Yolculuğu Sinema Filmi 1988 (Müftü)
-Ağrı’ya Dönüş- Tunca Yönder- 1993
-İki Kadın- Yavuz Özkan- 1992- Avukat
-Yağmur Beklerken- Tunca Yönder- 1992- Halk Fırkası Mebusu
-İlk Aşk: Tunca Yönder- 1991
-Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu- Engin Ayça- 1990
-Ayaşlı ile Kiracıları- Tunca Yönder- 1989- Yaşlı Memduh
-Süper Baba (Televizyon Dizisi) 1993 Tunca –Engin
-Yol Palas Cinayeti – Ahmet Hoşsöyler, Tunca Yönder – 2004
-Canım Annem: 2004 – Avukat Macit
-Gönderilmemiş Mektuplar – Yusuf Kurçenli – 2002
-Şöhret Sandalı: 2001 – Orhan
-Şarkıcı – Ersin Pertan – 2000 – Konuk Oyuncu
-Üvey Baba – ( Televizyon Dizisi 1999 Avukat Nazmi
-Sevgilim İstanbul – 1999 – Babamın Günahı
-Kurtuluş (film) – Ziys Öztan – 1996 – Kalegerapoulos
-80. Adım – Tomris Giritli Oğlu – 1996 – Dehler
-Sokaktaki Adam – Biket İlhan – 1995
-İz (film) – Yeşim Ustaoğlu – 1994
-Bir Aşk Uğruna – Tunca Yönder – 1994 – Refik
-Çözülmeler – Yusuf Kurçenli – 1994
Bizde büyük ustaya Yüce Mevlamdan rahmetler diliyoruz. Mekanı cennet olsun. Nurlar içinde yatsın. Hepinize bilinçli güzle miraslar alacağınız okumalar diliyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica