Genel

Türk gastronomisinden büyük başarı

Gastronomi dünyasının yıldızlarını buluşturan, kültürler arasında bir köprü oluşturan ve yarattığı global etkiyle uluslararası otoritelerden tam not alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, global bir marka olarak sınırları aşıyor! 2022 yılında gastronominin dev isimlerini Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ağırlayacak olan organizasyon için imzalar atıldı.

İSTANBUL (İGFA) – Dünyanın en seçkin gastronomi konferanslarından biri olan Gastromasa, global bir marka olarak ilk ihracatını gerçekleştirdi. İstanbul’un yanı sıra Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de gerçekleşmesi için anlaşmaya varan Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv ve Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, Ukrayna basını karşısında gerçekleştirilen bir törenle imzaları attı.

Gastromasa’nın 2022 yılı hazırlıkları için Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, bölge gastronomisini yakından inceleyerek yetenekli şeflerle bir araya geldi. Ukrayna’nın zengin ürün çeşitliliği ve özgün mutfağını yerinde değerlendiren Gastromasa ekibi, 2022 yılı Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan organizasyon öncesinde hazırlıklara başladı.

Gastromasa’yı global bir markaya dönüştürerek uluslararası otoritelerden tam not alan ve şimdi sınırları kaldırarak bu markayı Kiev’e taşıyan Gökmen Sözen, konuşmacı olarak katıldığı bir panelle de uluslararası gastronomi konferanslarının bölge turizmi ve gastronomisine etkisine dair değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaştı. Gastromasa’nın şu anda dünyanın en önemli gastronomi organizasyonlarından biri olduğunun altını çizen Gökmen Sözen, “Gastromasa’da başından beri kültürler arasında bir köprü oluşturmayı amaçladık ve bugün, sınırları aşarak bu organizasyonu global bir markaya dönüştürdüğümüz için mutluyum. Bugün değerli Mariana Oleskiv ile imza töreninde Ukrayna basınının karşısına çıktık ve Gastromasa’yı İstanbul’un yanı sıra Kiev’de de düzenlemek için harekete geçtik. Hedefimiz yarattığımız uluslararası etkileşim ile tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Ukrayna gastronomisini de dünyaya tanıtmak. Biz çok heyecanlıyız, çünkü 2022 gastronomi dünyası için çok hareketli ve verimli bir yıl olacak” dedi.

Birkaç günlük şehir ve gastronomi turuyla başlayacak olan Gastromasa’da dünyaca ünlü şefler ve uluslararası medya kuruluşları Ukrayna’nın yerel ürünlerini ve gastronomisini deneyimleme fırsatı bulacaklar. 28-29 Eylül’de Odessa’da başlayacak olan bu şehir, tarih ve gastronomi turunda sokak lezzetlerinden fine dining restoranlara, tarihi mekanlardan şarap turlarına kadar bölgeye dair her özgün detay var. Bu keyifli deneyimin ardından ise, bir sonraki durak Ukrayna’nın muhteşem başkenti Kiev! 30 Eylül’de gerçekleşecek şehir turuyla konuklar bu kez Kiev’in özgün lezzetleriyle ve yetenekli şefleriyle bir araya gelecekler. 1 Ekim’de sahneye taşınacak konferans ile de dünya yıldızları binlerce gastronomi tutkunuyla buluşacak; deneyimlerini, gastronomiye dair bakış açılarını ve mutfak sırlarını paylaşacaklar.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica