Genel

Türkiye 5 soruda Afrin de neler yapacak

Türkiye 5 soruda Afrin de neler yapacak Afrin operasyonu neden gündeme geldi,.. Suriye’nin kuzeyinde kimlerin silahlı güçleri var… Türkiye’yi Afrin’de neler bekliyor… İşte 5 soruda Türkiye’nin Afrin operasyonu ve bundan sonra yaşanması muhtemel gelişmeler şöyle sıralanabilir. Türkiye 5 soruda Afrin de neler yapacak detaylar haberimizde…

Türkiye 5 soruda Afrin de neler yapacak

Zeytin Dalı Harekatı başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığını açıkladı.

Afrin den sonra Menbiç

Açıklamada harekatın amacı, Türkiye’nin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması olarak tanımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Afrin’in ardından sırada Menbiç’in olduğunu söyledi.

5 başlık altında

BBC Türkçe, Afirn’e ilişkin şu ana kadar yaşananları ve gelecekte yaşanması muhtemel gelişmeleri 5 başlık altında derledi.

1- TSK, Suriye’de nerelere asker konuşlandırdı?

Türkiye, 2016’ta düzenlediği Fırat Kalkanı Harekâtı’yla sınırın Suriye tarafındaki 2 bin kilometrekarelik bir bölgeyi IŞİD’den temizledi. Şu anda TSK’nın korumasındaki ve ÖSO denetimindeki bölge Fırat Nehri’nin batısında Azez’den Cerablus’a dek uzanıyor.

Fırat Kalkanı Harekâtı aynı zamanda iki özerk Kürt bölgesi Afrin ve Kobani arasında bir tampon bölge oluşturdu ve Kürtlerin Suriye’de Türkiye sınırı boyunca uzanan bir koridor oluşturmasını engelledi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e de asker gönderdi. Bölge, Mayıs 2017’de Türkiye, İran ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayla çatışmasızlık bölgelerinden biri haline geldi.

Yapılan ateşkes anlaşmasının ardından, TSK Ekim 2017’de İdlib’e girerek, gözlem noktaları oluşturdu.

İdlib’e asker konuşlandırmak, aynı zamanda Türkiye’nin Afrin’in güneyinde de bir askeri varlığa sahip olmasını sağladı.

2- Türkiye neden Afrin’e girmek istiyor?

Afrin’e girmek, Suriye’deki Kürtlerin yükselişini önlemeyi amaçlıyor. Yapılan açıklamalara göre Afrin operasyonu Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nın devamı olacak.

Türkiye YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor ve Suriye’de bağımsız devlet kurulmasına karşı çıkıyor.

3- Afrin’de Türkiye’yi ne bekliyor?

Kürt medyasındaki haberlere göre, Suriyeli Kürtler ve Afrin’deki müttefikleri, olası bir TSK operasyonu için uzun süredir hazırlık yapıyor

Suriyeli Kürtlere ait ANHA Haber Ajansı, Afrin’deki yetkililerin TSK’nın operasyonunun önlenmesi için uluslararası topluma ve bölgesel güçlere çağrıda bulunduğunu bildirdi.

ANHA’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Biz Afrin kantonundakiler, bölgede faal olan tüm bölgesel güçlere, uluslararası kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine Türk devletinin siviller ve güvenli bölgeleri hedef almasının önlenmesi için çağrıda bulunuyoruz” denildi.

YPG’nin Kadın Koruma Birlikleri YPJ ve Afrin bölgesinde faaliyet gösteren Öz Savunma Güçleri de herhangi bir saldırı olursa direneceklerini duyurdu.

Türkiye 5 soruda Afrin de neler yapacak – kritik güçler haritası

4- Suriye’nin kuzeyinde başka kimlerin askeri gücü var?

Kürtlerin dışında, ABD, Rusya, Suriye hükümeti ve muhalif örgütlerin Kuzey Suriye’de güçleri bulunuyor. ABD öncülüğündeki koalisyonun güçleri genelde Kürtlerin hâkimiyetindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki yerlerde. Bu alan Deyrezor’dan batıya Menbiç’e kadar uzanıyor.

Ancak Menbiç’in ötesinde, Rus güçleri ve Suriye Ordusu Kürtlerin denetimindeki bölgelerin yakınlarında konuşlu. Buna Afrin’in dış kesimleri de dâhil.

Silahlı isyancılar ve Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar da Afrin’in doğusu ve güneyindeki önemli bölgeleri elinde tutuyor.

Afrin’de Kürtlerin öncülüğündeki güçlerle Suriye hükümetine ait bölge arasındaki sınır hattında Rus askeri polisleri görev yapıyor.

5- ABD’nin son hamlesi ne anlama geliyor?

Türkiye aynı zamanda, ABD’nin aralarında YPG unsurlarının da bulunduğu yeni bir sınır koruma gücü kurma kararı aldığı bir dönemde Afrin’e operasyon yapıyor

ABD, Türkiye’nin rahatsızlığına karşın Kürtleri IŞİD’la savaşta etkin bir müttefik olarak görüyor. İki NATO müttefiki arasındaki ilişkiler ABD’nin YPG’yi silahlandırmaya karar vermesinin ardından bozulmuştu.

ABD’nin 30 bin kişilik yeni bir güvenlik gücü kuracağı duyurusu Ankara’nın tepkisini çekti; ve YPG militanlarının yeni sınır koruma gücünün bir parçası olarak ABD’den eğitim alacağı haberleri üzerine ABD maslahatgüzarı Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Türkiye, YPG’ye verilecek eğitim ve silah yardımının ülkeye karşı kullanılmak üzere PKK’nın eline geçeceğini söylüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica