Genel

Türkiye Almanya arasında kirli bir anlaşmayla tahliye olmak istemem

Türkiye Almanya arasında kirli bir anlaşmayla tahliye olmak istemem Tutuklu Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel, Almanya’nın kendisinin serbest kalması için Türkiye’yle silah anlaşmalarını bekletmesine karşı olduğunu söyledi. Yücel, özgürlüğünün “tank ticaretiyle lekelenmesini istemediğini” söyledi. Türkiye Almanya arasında kirli bir anlaşmayla tahliye olmak istemem detaylar haberimizde…

Türkiye Almanya arasında kirli bir anlaşmayla tahliye olmak istemem

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel…

Türkiye’de 11 aydır tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, Alman haber ajansı dpa’ya avukatları aracılığıyla yazılı bir röportaj verdi. Serbest kalması karşılığında Ankara ve Berlin arasında “kirli bir anlaşma” yapılmasına karşı olduğunu söyleyen Yücel, “Kirli anlaşma varsa ben yokum” dedi. Yücel, özgürlüğünün “Rheinmetall’in tank ticareti ya da diğer silah tüccarlarının faaliyetleriyle lekelenmesini” istemediğini kaydetti.

“Değiş tokuşua da aynı şekilde karşıyım”

Yücel, Gülen yapılanmasına dahil oldukları gerekçesiyle Türkiye tarafından aranan kişilerin muhtemel değiş tokuşuna da aynı şekilde karşı olduğunu belirtti.

“Artık görüşme esnasında ayrıca bir icra memuru da bulunuyor”

“İyi olduğunu” söyleyen Yücel, kendisine uygulanan ve bir “işkence metodu” olarak betimlediği tecritin sona ermediğini ancak hafifletildiğini kaydetti. Yücel, “Ancak diğer taraftan bir kötüleşme var. Eşim Dilek ile en iyi ihtimalle ayda bir kez aramızda cam olmadan konuşabiliyoruz. Önceden yalnızca dışarıdan gözlemleniyorduk. Artık görüşme esnasında ayrıca bir icra memuru da bulunuyor” dedi.

“Hükümet izleyici değil, gayet resmi bir biçimde bir taraf”

Kendisiyle ilgili iddianamenin hâlâ hazırlanmamış olmasıyla ilgili soruyaysa Yücel, “Ya başsavcılık beni unuttu ya da buna dair bir talimat almadılar” cevabını verdi. Yücel, Türkiye’de yargı bağımsızlığı konusundaysa, “Türk hükümetinin benim vakamda ve diğer birçok Türk meslektaşımın vakasında yalnızca ilgili bir gözlemci olduğu, yalan” dedi. Yücel, “Hükümet izleyici değil, gayet resmi bir biçimde bir taraf” dedi.

“Kamusal aşağılama ve peşin hüküm”

Yücel, yayınlanan KHK’larla ilgili olarak “Bunlarla amaçlanan şey gayet açık: Kamusal aşağılama ve peşin hüküm” ifadelerini kullandı.

“Cezaevinde unutulacağı endişesi”

Deniz Yücel, tutuklanmasının ardından kendisine gösterilen dayanışma için “herkese çok müteşekkir” olduğunu da belirtti. Bu dayanışmanın “cezaevinde unutulacağı endişesini” bertaraf ettiğini söyleyen Yücel, “Her ne kadar bana bunların çok azı iletiliyor olsa da özellikle de bana mektup yazan kişilere müteşekkirim” şeklinde konuştu.

Der Spiegel’a verdiği mülakatta…

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu ayın başında Der Spiegel’a verdiği mülakatta Almanya’nın Türkiye’ye silah ticaretine değinmişti. “Alman hükümetinin çok sayıda silah ihracatına onay vermediğini” belirten Gabriel, “Yücel vakası çözüme ulaşmadığı sürece de bu durumun böyle kalacağını” kaydetmişti.

“Savunma konularıyla karıştırmadım”

Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla 6 Ocak’ta Almanya’da bir araya gelmesinin ardından yaptığı açıklamada da Gabriel, silah ticareti ve Deniz Yücel konusunun birbirine bağlı olduğunu kast etmediğini söylemiş ve “Deniz Yücel vakasını savunma konularıyla hiçbir şekilde birbirine karıştırmadım” şeklinde konuşmuştu.

11 aydır Silivri Cezaevi’nde

14 Şubat 2017’de gözaltına alınan Deniz Yücel, 27 Şubat’ta “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık 11 aydır Silivri Cezaevi’nde tutulan Deniz Yücel hakkındaki iddianame ise henüz hazırlanmış değil. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica