Genel

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüsten tutuklandı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüsten tutuklandı Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim’de gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Osman Kavala “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcılığın sevk yazısında ise Osman Kavala’nın “Gezi olayları eylemlerin yöneticisi ve organizatörü olduğu” iddiası ile “Darbenin organizatörü Hanry Jak Barkey ile yoğun irtibat kurması” ifadeleri yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüsten tutuklandı detaylar haberimizde…

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüsten tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ’17-25 Aralık kumpas’ soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenilen Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala dün akşam adliyeye sevk edildi. Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen 60 yaşındaki Osman Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gözaltına alınmasına Avrupa’dan tepki gelmişti

Osman Kavala’nın gözaltına alınmasına Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den tepki gelmişti. Piri, Twitter’dan paylaştığı mesajda “Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu’nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim” demişti.

Neden tutuklandı? İşte suçlamalar

Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim’de gözaltına alınan ve gece sevk edildiği mahkemece tutuklanan iş adamı Osman Kavala’nın, “Gezi olayları”nın organizatörü olduğu ve darbe teşebbüsünü organize ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen Hanry Barkey ve bazı yabancı uyruklu kişilerle yoğun irtibatının olduğu iddia edildi.

“Gezi olaylarının organizatörü” iddiası

Savcılığın sevk yazısında, Osman Kavala’nın; “Hükümeti ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye yönelik bir ayaklanma olan ve tüm terör örgütlerinin (FETÖ/PDY, PKK/KCK, DHKP/C, MLKP) aktif olarak katıldığı; ve destek verdikleri kamuoyunda ‘Gezi olayları’ olarak bilinen eylemlerin yöneticisi ve organizatörü olduğu” iddia edildi.

“Barkey’le yoğun irtibatı” iddiası

Sevk yazısında; “15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi ile ilgili 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada Splendid Otel’de yapılan darbe teşebbüsü sürecinde; darbenin organizatörlerinden olan Hanry Jak Barkey ile yabancı uyruklu kişi; ve kişilerle olağanın ötesinde yoğun irtibat kurarak darbe teşebbüsüne katılmak suretiyle Anayasal düzeni; cebir ve şiddet yöntemleri ile değiştirmek suçunu işlediğine dair bulgu ve delillere ulaşıldığı” ifadelerine yer verildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica