Genel

Türkiye heyeti Amerika’dan Hakan Atilla’nın iadesini istedi

Türkiye heyeti Amerika’dan Hakan Atilla‘nın iadesini istedi ABD tarafı Rahip Brunson ve diğer tutuklu ABD’lilerin serbest bırakılmasını talep ediyor. Türkiye heyeti Amerika’dan Hakan Atilla‘nın iadesini istedi detaylar haberimizde…

Türkiye heyeti Amerika’dan Hakan Atilla’nın iadesini istedi

Türk heyetinin ise Hakan Atilla‘nın Türkiye‘ye iade edilerek cezasının kalan kısmını burada çekmesini ve İran’a ambargoda muafiyet istediği öğrenildi.

Washington’da temaslar…

Trump yönetiminin Amerikalı din adamı Pastör Andrew Brunson’ın Türkiye’deki tutukluluğunun devamı nedeniyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptırım kararı almasının ardından iki ülke arasındaki gerilimin düşürülmesi için diplomasi devreye girdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti dün Washington’da temaslarda bulundu.

“Brunson’ın yanında Amerikan vatandaşlarının ve konsolosluk personelinin bırakılmasını istedi”

Türk heyetinin Amerikan Dışişleri Bakanlığında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşmesinde Washington, Pastör Brunson’ın yanı sıra Türkiye’de tutuklu diğer Amerikan vatandaşlarının ve konsolosluk personelinin bırakılması için taahhüt istedi. Türk tarafı ise İran yaptırımlarını delme davasından New York’taki mahkemede hüküm giyen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Türkiye’ye iade edilerek cezasının kalanını burada çekmesi konusunda ısrarcı oldu. Türkiye, Halkbank’a ceza muafiyetinin yanı sıra Trump yönetiminin İran’a yönelik yaptırımlarından muafiyet istedi.

“Brunson ve Amerikan vatandaşları evlerine henüz dönmediler”

Görüşmeler öncesinde Washington, Ankara’nın kamuoyuna duyurduğu Türk heyetinin ziyaretini teyit etmekten kaçınmıştı. Heyetin ABD’ye doğru yolda olduğu saatlerde ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, “Şu an için duyuracağımız herhangi bir toplantı yok” dedi. Heyetin iki ülke arasında bir ön anlaşma olduğu için Washington’a hareket ettiğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Nauert, “Eğer bu tür bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson ve diğer tutuklu Amerikan vatandaşları buraya, evlerine dönmüş olurdu” ifadesini kullandı.

“Halkbank’ın olası bir cezadan muaf tutulmasını talep ettik”

Ankara ile Washington arasında geçen ay yapılan müzakereler son anda çökmüştü. Washington’da dün yapılan görüşmelere taraflar geçen ay üzerinde mutabakat sağlanan hususlara ek taleplerle geldi. Ankara, Hakan Atilla’nın Türkiye’ye iade edilerek cezasının geri kalanını burada çekmesini; ve bu dava nedeniyle Halkbank’ın olası bir cezadan muaf tutulmasını talep ediyor. Adalet Bakanı Gül ile İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelik yaptırım kararının kaldırılması ve Trump yönetiminin İran’a yaptırımlarından belli ölçüde muafiyet; Türkiye‘nin masaya getirdiği yeni unsurlar.

Son söz liderlerde…

Amerikan tarafı ise bu kez Pastör Brunson’ın derhal bırakılması talebine ek olarak tutuklu ABD konsolosluk personeli Metin Topuz; ve Hamza Akçay ile diğer tutuklu Amerikan vatandaşlarının belli bir takvim çerçevesinde serbest bırakılmasına ilişkin taahhüt bekliyor. Tarafların üzerinde mutabakat sağlanacak hususların yazılı metinle garantiye alınmasının gündemde olduğu belirtiliyor. Washington’daki temaslarda tarafların bağlayıcılığı olmayan yazılı bir çerçeve üzerinden müzakere ettiği öğrenildi. Menbiç yol haritasına giden süreçte olduğu gibi heyetler ön mutabakatı sağlayabilirse son sözü iki başkentte de siyasi irade söyleyecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica