Genel

Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun

Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun Berlin’den gelen son dakika haberinde Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında Türkiye’nin şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik sürecinin durdurulması önerildi. Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun detaylar haberimizde…

Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun

Türkiye için Yeni açılacak başlıklara karşı çıkacaklar

Alman Rheinische Post gazetesinin habere göre; Almanya koalisyon anlaşması taslağına göre, yeni koalisyon Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye müzakere için yeni başlıkların açılmasına karşı olacak.

Koalisyon taslağı hazır…

Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti normları ve insan haklarıyla ilgili durum uzun süre önce kötüleşti”

“Türkiye, Almanya için önemli bir ortak ve AB komşusu, bu nedenle Ankara’yla iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz ve buna ilgi gösteriyoruz. Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti normları ve insan haklarıyla ilgili durum uzun süre önce kötüleşti. Bu bağlamda (Türkiye’nin) AB üyeliğiyle ilgili müzakere sürecindeki başlıkları kapatmak ve yeni başlıklar açmak istemiyoruz.”

“Vize serbestisinin ve Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi…”

Taslakta ayrıca vize serbestisinin ve Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesinin ancak Türkiye gerekli ön koşulları yerine getirdiği zaman mümkün olabileceği kaydedildi.

Almanya’da karar günü

Öte yandan Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında süren ve dün bir günlüğüne daha uzatılan koalisyon görüşmelerinde sona gelindi.

Hükümeti kurup kurmayacakları bugün belli olacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve SPD Başkanı Martin Schultz’un iki gün uzatılan koalisyon görüşmelerinin ardından bugün hükümet kurup kurmayacaklarını açıklamaları bekleniyor.

“Bugün nihai bir karara varabileceğimizi söylemek için yeterli sebebim var”

Alman gazete Zeit’ın haberine göre “Büyük Koalisyon” ya da “GroKo” olarak da anılan ve iki gün uzatılan koalisyon görüşmeleri bugün sonuçlanacak. Zeit’ın haberine göre, SPD Başkanı Martin Schulz, bugün bir karara varacaklarını belirterek “Bugün nihai bir karara varabileceğimizi söylemek için yeterli sebebim var” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica