Genel

‘Türkiye ve Hindistan doğal ortak’

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hindistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda’yı makamında kabul ederek bir süre görüştü.

MALATYA (İGFA)- Malatya'yı ziyaret eden Hindistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüştü. 

“Milli Kurtuluş Savaşı'nda Hindistan yanımızda oldu. Mahatma Gandhi olsun, sonrasında İndira Gandhi olsun orada özgürlük savaşçısı olarak kendilerini tarihe yazdırmışlardır” diyen Başkan Gürkan, ” Malatya ile Hindistan arasında yakın ilişki kurmayı arzu ediyoruz. Hindistan tüketim noktasında Dünya’da ikinci büyük ülke konumundadır. İlişkileri sağlıklı bir zemine oturtup daha ilerilere götürebilirsek Malatya ve Türkiye ile ilgili ticaret hacmi de daha ileri aşamalara büyük bir hacme ulaşacağını düşünüyorum” dedi. 

'HİNDASTAN'DA MÜSLÜMAN NÜFUS FAZLA'

Malatya ziyaretinde kendilerine gösterilen ilgiden çok memnun kaldıklarını belirten Büyükelçi Sanjay Panda, “Hindistan ile Türkiye arasında tarihi ve kültürel açıdan her zaman ileri düzeyde ilişkiler oldu. Hindistan ile Türkiye arasında aile bağları açısından olsun, sosyal ilişkiler açısından olsun maneviyata bakış açısından olsun birçok benzerlikler bulunuyor.

Hindistan’da 1 milyar 350 milyon nüfusun içerisinde 200 milyon Müslüman nüfus bulunmakta. Endonezya’dan sonra en fazla Müslüman nüfusun yaşadığı ülkelerden biride Hindistan’dır. Türkiye ile Hindistan doğal ortaktır.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından günün anısına Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hindistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica