Genel

Türkiye Washington Büyükelçiliği vize açıklaması yaptı

Türkiye Washington Büyükelçiliği vize açıklaması yaptı ABD Büyükelçilği’nin açıklamasından hemen sonra, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de bir yazılı açıklama yaparak, vize kısıtlamalarının kaldırılmasından duyulan memnuniyeti ifade etti, ancak ABD Elçiliğinin “güvence verildiği” diyerek, Türk ve Amerikan kamuoylarını yanıltmakla suçladı. Türkiye Washington Büyükelçiliği vize açıklaması yaptı detaylar haberimizde…

Türkiye Washington Büyükelçiliği vize açıklaması yaptı

Türk elçiliğinin açıklamasında, ABD Büyükelçiliği’nde görevli kimsenin “görevinden dolayı adli soruşturmaya uğramadığı” ifade edildi. Bu ifadeyle Türk elçiliği, isim vermeden FETÖ soruşturmasından tutuklanan Amerikan elçilik görevlisi Metin Topuz’u kastetti. Türk Büyükelçiliğinin açıklamasında, Topuz’un “görevinden dolayı tutuklanmadığını” da ifade etti.

Ancak Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin yazılı açıklamasında, ABD’ninkinde olan bir unsurun eksik olması dikkat çekti.

Gelecek için güvence verildi mi, verilmedi mi?

ABD’nin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin “üst düzeyde”, gelecek için de adli soruşturma güvencesi verdiği yer almıştı. ABD’nin açıklamasında, Türkiye ABD’ye “gelecekte elçilik görevlilerinin görevlerinden dolayı soruşturmaya uğramayacaklarına ilişkin güvence verdiği” bulunuyordu.

Washington Büyükelçiliği açıklamasında ise, bu “geleceğe ilişkin güvenceye” hiç atıf yapılmaması dikkat çekti.

ABD’nin koruma jestinden sonra geldi

Vize konusundaki karşılıklı iki açıklama, Washington’daki koruma davasında ABD’nin Türkiye’nin itirazlarına karşılık vermesinin hemen ardından geldi.

Türkiye ile ABD arasında ikili ilişkilerdeki gerginlik, Zarrab davasıyla başlamış, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayındaki Washington ziyaretinde yaşanan arbede ile yeni bir boyuta taşınmıştı. O ziyaret sırasında Washington Büyükelçilik rezidansı önündeki bir gösteriye müdahale eden bazı Türk kökenli Amerikan vatandaşları ile cumhurbaşkanlığı korumaları hakkında dava açılmıştı.

İki vatandaş gözaltına alınırken, aralarında çok sayıda Cumhurbaşkanlığı korumasının da yer aldığı 17 kişi hakkında da dava açılmış, ABD’de olmayan korumalar hakkında da “arama ve gözaltı” kararı çıkarılmıştı.

Türkiye’den elçilikte çalışan Türkler için dört güvence

Türkiye ise, ABD’nin İstanbul’daki Başkonsolosluğu’nda görevli iki kişiyi FETÖ bağlantısı gerekçesiyle tutuklamış, bu durum ilişkilerin daha da gerilmesine neden olmuştu. ABD de, Türk vatandaşlarına Türkiye’deki temsilciliklerden vize vermeyi süresiz olarak durdurmuştu.

Ankara ile Washington arasındaki vize müzakerelerinde ilerleme sağlanıp, Türkiye 4 konuda güvence verince, ABD tarafı da vize işlemlerine “çok sınırlı şekilde” yeniden başlamıştı. Ancak devam eden sınırlamalar nedeniyle Türk vatandaşlarına verilen en erken vize randevu tarihi bir yıl sonrasına, 2019 Ocak ayına kadar uzamıştı.

Koruma davasında 4 kişi hakkında suçlama düştü

İlk müzakereler sonrasında, ABD’nin sınırlı da olsa vize vermeye başlamasının ardından, bir gelişme de Washington mahkemesinde yaşanmıştı. Toplamda 19 kişi hakkında açılan davada, Türkiye’nin tepkisi üzerine, o dönemde ABD’de görevde olmayan 4 koruma hakkındaki dava, bu ayın başında resmen düşürüldü. Vize yumuşaması da bu gelişmeden hemen sonra gerçekleşti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica