Genel

Türkiye’de her 2 konuttan biri sigortasız

Türkiye’de her 2 konuttan biri sigortasız… Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen; “Zorunlu olmasına rağmen halen deprem teminatlı konut sayısı 9 milyon seviyesinde. En kısa sürede Zorunlu Deprem Sigortası’na karşı bilinci artırmalıyız. Böylesine bir depremde sadece konutlar değil aynı zamanda iş yerleri ve fabrikalar, bununla birlikte de tüm ekonomik hayat risk altında” açıklamasında bulundu. detaylar haberimizde…

Türkiye’de her 2 konuttan biri sigortasız

Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Zorunlu olmasına rağmen halen deprem teminatlı konut sayısı 9 milyon seviyesinde. En kısa sürede Zorunlu Deprem Sigortası’na karşı bilinci artırmalıyız. Böylesine bir depremde sadece konutlar değil aynı zamanda iş yerleri ve fabrikalar, bununla birlikte de tüm ekonomik hayat risk altında” açıklamasında bulundu.

“Depreme karşı en az korunaklı bölge Karadeniz”

Türkiye’de en fazla sigorta yaptıran bölgenin yüzde 57’lik oranla Marmara olduğunu belirten Uğur Gülen, Ege ve İç Anadolu’nun yüzde 46 ile bunu takip ettiğini; en az zorunlu deprem sigortasının ise yüzde 39 ile Karadeniz bölgesinde olduğuna işaret etti. Uğur Gülen; “Türkiye, deprem bölgesinde yer alan, aktif fay hatlarına sahip bir ülke. Aksigorta olarak yaklaşık 1 milyona yakın konutu güvence altına aldık; ancak olası büyük bir depremi en az kayıpla atlatabilmek adına hedefimiz her konutun zorunlu deprem sigortasına sahip olması’’ dedi.

“Türkiye’de deprem teminatlı konut sayısı 9 milyon”

Uğur Gülen ayrıca, 1999 yılında yalnızca 500 bin civarında olan deprem teminatlı konut sayısının; bugün itibarıyla 9 milyona ulaştığını hatırlattı. Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen; yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının sigortalı binalarda neden olacağı hasarları poliçede belirlenen limitler dâhilinde hızla karşıladıklarını vurguladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica