Genel

Türkiye’den kimlikle gidilebilen 7 ülke

Türkiye’den kimlikle gidilebilen 7 ülke

Her geçen yurt dışına çıkmanın zorlaştığı Türkiye’den, kimlik belgesiyle girilebilecek ülkelere 2 yeni ülke daha eklendi

Hem ekonomik kriz hem de döviz kurlarındaki aşırı yükselme nedeniyle Türkiye’den yurt dışına çıkmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Üstelik birçok ülke Türkiye vatandaşlarından vize talebinde bulunuyor.

Özellikle Avrupa ülkeleri Schengen vize başvurularında ya yanıt vermiyor ya da ret yanıtı veriyor. Bu durumda Avrupa’ya gitmek ekonomik durumun ötesinde bir zorluk haline geliyor.

Ancak hem Avrupa’dan hem de Türkiye’ye komşu olan ülkelerden bazılarına vizesiz, sadece kimlikle giriş yapmak mümkün.

Yapılan son anlaşmalarla kimlikle gidilen ülkeler listesine 2 ülke daha dahil oldu. Türkiye’nin pasaport olmadan yani kimlik kartı ile ziyaret edebileceği ülke sayısı 5’ten 7’ye yükseldi. Belirli kriterleri sağladıktan sonra bu ülkelere yeni kimlik kartları ile pasaport olmadan seyahat yapılabiliyor.

Pasaport ve vize olmadan sadece kimlik belgesiyle gidebileceğiniz ülkeler şöyle:

KKTC: KKTC, Türk vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya ihtiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keşfetmeye yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz. Eski ve fotoğrafsız kimlikler artık KKTC girişlerinde kabul edilmemektedir.

Ukrayna: Ukrayna’ya hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 gün içinde 90 güne kadar giriş izni veren Ukrayna’ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Gürcistan: Turist olarak Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca pasaportsuz turlara katılabilir, sadece kimlik göstererek seyahat edebilirsiniz. Yalnız sadece yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahiplerinin pasaport olmadan ülkeye giriş yapabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Azerbaycan: Azerbaycan’a vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgenizle seyahat edebilirsiniz. Bu vize muafiyetine bağlı olarak iki ülke vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz giriş-çıkış yapabilirler.

Moldova: Çipli kimlik kartıyla vize almadan seyahat edebileceğiniz Moldova’da 90 günü aşmayacak seyahatleriniz için vize muafiyetinden yararlanarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bosna Hersek: Türkiye vatandaşları yeni kimlik (çipli kimlik) kartıyla vize almadan ve pasaport olmadan ziyaret edebiliyor.

Sırbistan: Türkiye vatandaşları yeni kimlik (çipli kimlik) kartıyla vize almadan ve pasaport olmadan ziyaret edebiliyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica