Ekonomi

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı eski Müdürü, ekonomist Bartu Soral ile ekonomideki gelişmeleri konuştuk… Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir detaylar haberimizde…

Şenol Çarık – odatv

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

Türkiye’nin son 15 yılının bir borçlanma hikâyesi olduğunu belirten ve “Üretimi planlamayan, üretime yatırım yapmayan ama ithalat yapan, yol, köprü, inşaat yapan bir modeli izledik” diyen Soral, “Tedirginlik bundan. Dışarıdan gelen spekülasyona karşı savunmasız oluşumuz bu yüzden. Ya dışarıdan döviz girişinin devamı için faiz arttırıp borcu borçla ödeyeceğiz veya ortaya yeni bir vizyon, yeni bir ekonomik model koyacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

İşte o söyleşi:

-Ekonomideki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin gündemi gergin, tedirgin edici gelişmelere her gün yenisi ekleniyor. Ekonomi açısından da durum farklı değil. Bu çeyrek büyüme verisi belki çift haneli gelecek, ancak bu hiçbir şey ifade etmiyor.

“Büyüme refah arttırıcı, sorunları çözücü değil tam tersi sorun arttırıcı bir yapıya büründü”

Türkiye’de son 13 yıldır sürekli bir büyüme hikayesi anlatılıyor. Ancak, büyüme dışarıdan giren döviz sayesinde bütün kesimlerde borçlanma ve ithalata dayalı olup, yeni yatırımlara gitmeyince, işsizlik sorunu ve gelir dağılımı çözülemedi. Büyüme refah arttırıcı, sorunları çözücü değil tam tersi sorun arttırıcı bir yapıya büründü. Hane halkının, şirketlerin borcuna bakalım, dış ticaret açığını inceleyelim, hemen görürüz.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

“Hane halkı borcunun milli gelire oranı 2001 başında yüzde 3.4’tü, 2017 ortasında yüzde 17.8’e yükseldi”

Hane halkı borcunun milli gelire oranı 2001 başında yüzde 3.4’tü, 2017 ortasında yüzde 17.8’e yükseldi. Düşünün bu süre içinde nominal olarak üç kat büyüyen bir milli gelir var. Bu büyüyen gelir içinde hane halkı borç oranı 14.4 puan arttı. Aynı dönemde reel sektör için yüzde 26.9 iken yüzde 69.8’e çıktı. Artış yaklaşık 43 puan.

“2001 başında milli gelire oranla yüzde 50.6 olan borç, 2017 ortasında yüzde 94.8’e yükseldi”

Bankacılık kesiminde ise 2001 başında milli gelire oranla yüzde 50.6 olan borç, 2017 ortasında yüzde 94.8’e yükseldi. Burada verilerin miktar değil milli gelire oranla verilmesi olayın ne kadar korkutucu, ne kadar aşırı olduğunu göstermesi açısından önemli.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

“Türkiye 2008’e kadar müthiş bir hikaye yazdı” komikliği…

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir. Televizyonlarda yorum yapan komedyenlere bakıyorum, “Türkiye 2008’e kadar müthiş bir hikaye yazdı” diyorlar.

“Yeni bir vizyon, yeni bir ekonomik model gerekli”

-Bu borcu nasıl öderiz?

Sorun orada. Bu kadar borçlanan reel sektör üretim arttırıcı alanlara yatırım yapmadı. Hane halkı içeride üretilen malları almadı. Bu borçla ithalat finanse edildi. İthal mallar alındı. O sebeple her sene dış ticaret açığımız arttı. 2003 yılından bugüne toplam dış ticaret açığı 720 milyar dolara, cari açık 530 milyar dolara ulaştı.

“Üretimi planlamayan, üretime yatırım yapmayan ama ithalat yapan, yol, köprü, inşaat yapan bir modeli izledik”

Üretimi planlamayan, üretime yatırım yapmayan ama ithalat yapan, yol, köprü, inşaat yapan bir modeli izledik. İşte şimdi tedirginlik ondan. Dışarıdan gelen spekülasyona karşı savunmasız oluşumuz bu yüzden. Bu sebeple önümüzde iki yol var; ya dışarıdan döviz girişinin devamı için faiz arttırıp borcu borçla ödeyeceğiz veya ortaya yeni bir vizyon, yeni bir ekonomik model koyacağız.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

-Yeni bir vizyon, yeni bir ekonomik model dediniz? Biraz açabilir misiniz?

O vizyon; içeride sanayi ve tarım üretimini planlama. Bu plana uygun olarak eğitim sistemini geliştirme ve plana uygun ulaşım ağları yaratma. Bu yatırımlar için bütçeden pay ayırmak, Türk özel sektörünü teşvik etmek ve yabancı ortaklar bulmak.

Şunu söyleyelim. Cari açık kapanmadan sıkıntı bitmez. Dış ticaret fazlası vermeyen ülke kalkınmaz.

Yani kalkınan bir Türkiye istiyor musun, dış mihraklar ve faiz lobisine karşı mısın, o zaman sanayi ve tarım üretimini planlayacaksın, buna uygun olarak eğitim sistemini geliştirecek, ulaşım ağlarını, öncelikle de deniz ve demir yollarını planlayacaksın.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

“Bu bağımlı ekonomi ile içeride sağlam duramazsınız”

-Peki, hükümet ve muhalefette bu hazırlık var mı? Söylemler, kadrolar, programlar buna uygun mu?

AKP bugüne kadar deminden beri anlattığım tabloyu ortaya koydu. Bundan sonra tamamen vizyonunu değiştirir mi, bilemem. Ama değiştirmeye de mecbur gibi. Çünkü, yurt dışından hükümete karşı bir süpürülme harekâtı var. Bu bağımlı ekonomi ile içeride sağlam duramazsın. Seni yavaş yavaş doğrarlar –ki bunu bugünlerde görüyoruz.

“Ana muhalefet İktidara talip değil”

Ana muhalefet tarım ve sanayi planlaması, yatırım projeleri, buna bağlı ulaşım ağları, her il ve bölgenin mevcut ve atıl potansiyeli için çalışmalara uzak. Kalkınmanın planlaması ne söylemde var, ne ortada bu konuları bilen bir kadro var. İktidara talip değil.

“İyi Parti yeni bir vizyon ortaya koymuyor”

Yeni kurulan İyi Parti ise AKP’nin bürokratı ve Abdullah Gül’ün danışmanını ekonomiden sorumlu yaptığına göre yeni bir vizyon ortaya koymuyor. Planlama, üretim, bağımsız bir ekonomi yaratma gibi bir ülküleri olmadığı, en azından şimdilik görünüyor.

Türkiye’nin son 15 yılı bir borçlanma hikayesidir

“Borcu ödemek için tekrar borç”

-Dolar ve Avro’nun durumu ne olur sizce?

Önümüzdeki 12 ayda 205 milyar dolar civarı para bulmamız gerekiyor. Bunun 176 milyar doları vadesi gelmiş dış borç için, geri kalanı cari açığı finanse etmek için.

“Şimdi borcu geri ödemek için tekrar borç bulacağız”

Finansal kesimin borcunun milli gelire oranı yüzde 94.8 demiştim. Bunun yüzde 42’si Avro yüzde 25.6’sı dolar bazında yapılmış. Toplam yüzde 69.2 döviz borcu var. Reel sektör de öyle. Şimdi borcu geri ödemek için tekrar borç bulacağız.

Ayrıca şunu da belirtelim; Dolar ve Avro karşısında Türk Lirası hala suni olarak değerli.

2015 yılında reel kurun değerinde dolar 3.80 demiştik, gecikerek o seviyeye geldi. Türkiye kendini zorunlu olarak dengelediğinde reel kur olmak zorunda. O rakam da bugün yaklaşık doların 4.80 TL civarı olmasıdır. Türkiye bu reel kuru uygulamadan bu sarmaldan çıkamaz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica