Genel

Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü

Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, ‘Gazetecilere Özgürlük’ pankartları açtı. Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü detaylar haberimizde…

Tutuklu gazeteciler için özgürlük yürüyüşü

CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel’in yanı sıra tutuklu gazetecilerin aileleri ve çok sayıda gazeteci katıldı

Kadıköy’de aralarında milletvekillerinin de bulunduğu grup, tutuklu gazeteciler için eylem yaptı. Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, ‘Gazetecilere Özgürlük’ pankartları açtı. Eyleme aralarında CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel’in yanı sıra tutuklu gazetecilerin aileleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. Eylemde Sözcü Gazetesi muhabiri Gökmen Ulu, Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık ve diğer tutuklu gazeteciler için ‘özgürlük çağrısında’ bulunuldu.

Grup, buradan el ele tutuşarak General Asım Gündüz Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti.

“Hemen şimdi adalet, hemen şimdi özgürlük, Korkma haykır özgür basın haktır, Ahmet çıkacak yine yazacak, Gökmen Ulu’ya özgürlük”

Yürüyüş boyunca sık sık, ‘Hemen şimdi adalet, hemen şimdi özgürlük’, ‘Korkma haykır özgür basın haktır’, ‘Ahmet çıkacak yine yazacak’ ‘Gökmen Ulu’ya özgürlük’ şeklinde sloganlar atıldı.

Boğa Heykeli Meydanında Basın açıklaması

Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından Boğa Heykeli Meydanı’na gelen grup burada bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı grup adına Gülşah Karadağ okudu

“Gazetecilerin tutsak edilmesi gerçeğin gizlenmesi ve yalanların ortaya çıkmaması içindir”

“Eminiz attığımız her adım, düşüncelerinden ötürü tutsak edilen arkadaşlarımızın bedenlerine derman, sabırlarına destek, iradelerine perçin olacak”

Tutuklu gazetecilere yönelik ‘Özgürlük’ ve ‘adalet’ için buluşulduğunun ve yüründüğünün vurgulandığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: “İyi ki buradayız ve iyi ki yan yanayız. Eminiz attığımız her adım, düşüncelerinden ötürü tutsak edilen arkadaşlarımızın bedenlerine derman, sabırlarına destek, iradelerine perçin olacak. Onlarca gazeteci tutsak oldukça hiç birimiz özgür olamayacağız. Gazetecilerin tutsak edilmesi, gerçeğin gizlenmesi ve yalanların ortaya çıkmaması içindir. Hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alınıp çiğnenmesi içindir”

Basın açıklamasının ardından eylemciler, tutuklu gazetecilerle dayanışma adına birbirlerine sarılarak etkinliğe son erdirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica