Bilim-Teknoloji

Ülkemizde bu 15 üniversiteyi seçenlere 600 TL burs

Ülkemizde bu 15 üniversiteyi seçenlere 600 TL burs Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Farabi Programı kapsamında, 15 üniversiteye gidecek öğrencilere 8 ay süreyle 600 TL burs ödeyeceğini açıkladı. YÖK, programda 400 TL burs veriyor. 600 TL’lik burs kapsamına Batman’dan Şırnak’a Doğu ve Güneydoğu illeri alındı. Ülkemizde bu 15 üniversiteyi seçenlere 600 TL burs detaylar haberimizde…

Ülkemizde bu 15 üniversiteyi seçenlere 600 TL burs

YÖK, yurtiçindeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişimini öngören Farabi Değişim Programı’nı desteklemek için 15 üniversiteye gidecek öğrencilere daha fazla ‘burs’ verme kararı aldı. Buna göre Farabi Programı kapsamında 23 ilden belirlenen 15 üniversiteye gidecek öğrencilere, 8 ay boyunca 600 TL burs ödenecek. Diğer üniversitelere gidecek öğrenciler için bu miktar 400 TL. Yani programdan kapsamındaki üniversiteleri seçenlere 200’er lira daha fazla burs ödenecek.

23 ilden 15 üniversiteye Farabi Programı ile gidecek öğrencilere…

Bugüne kadar yaklaşık 30 bin kişi bu programdan faydalandı. Kalkınma Bakanlığı’nca bu yıl başlatılan ve görece daha az gelişmiş bölgelere yönelik uygulanacak Cazibe Merkezleri Programı (CMP) kapsamında, YÖK’ün belirlediği 23 ilden 15 üniversiteye Farabi Programı ile gidecek öğrencilere de 8 ay boyunca 600 TL burs ödenmesi kararlaştırıldı. Habertürk’ün haberine göre 15 üniversite şöyle: Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Mardin Artuklu, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak. Gelecek akademik yıl için başvuru ve değerlendirme süreci tamamlanan Farabi Programı kapsamında toplam 4 bin 113 öğrenci yurtiçindeki farklı bir üniversitede öğrenim görecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica