Kültür-Sanat-Tarih-Turizm

Usta sanatçı Haldun Boysan’ı kaybettik

Usta sanatçı Haldun Boysan’ı kaybettik … Oyunculuk dışında seslendirme de yapan sanatçımız 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. detaylar haberimizde…
Mustafa Göksel/akarhaber.com

Usta sanatçı Haldun Boysan’ı kaybettik

Yine Sonbahar Yine Yaprak Dökümü

Sonbahar aylarında yaprak dökümü olurda, son yıllarda birçok usta sanatçımızı kaybettik. Son olarak sanat camiamızda kaybettiğimiz duayenimiz ise usta sanatçı Haldun Boysan oldu.

Kurtlar Vadisi dizisindeki tombalacı karakteri ile gönüllerde yer edinen usta sanatçı Haldun Boysan bir çok dizi ve sinema filmlerinde sağlam karakterlere can vermenin dışında Tiyatroda da birçok sahne çalışmaları ve topluluklarda bulunmuştu. Oyunculuk dışında seslendirme de yapan sanatçımız 62 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Haldun Boysan 6 Temmuz 1958 tarihinde Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümünden mezun oldu. Ankara Sanat Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nda görev yaptı. İngilizce-Türkçe dublaj filmlerinde seslendirme yaptı. 1999 yılında 11. Ankara Uluslararası Film Festivali‘nde “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü Gemide adlı filmdeki performansıyla kazandı. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Boysan, Beşiktaş JK kongre üyesi olarak görev aldı.

Haldun Boysan rol aldığı Maria ile Mustafa dizisinin çekimleri için bulunduğu Ürgüp’te dizi setinde aynı gün iki kere rahatsızlık geçirerek fenalaştığı ortaya çıktı.

Kalbindeki pilin değişmesi gerektiği ve bunun için biraz önemsiz davranması hastalığını tetikledi. Geçtiğimiz salı günü için Ankara’daki doktorundan randevu talep eden Haldun Boysan sette üçüncü fenalanışında hayatını kaybetti.

Kendini iyi hissetmeyince otele döndü. Bir süre sonra Boysan’ı kontrol etmek isteyen set ekibi, sanatçıyı odasında hareketsiz halde buldu. Çağrılan sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde oyuncunun hayatını kaybettiği belirlendi.

Haldun Boysan’ın kalbindeki pilin haziran ayında değiştirilmesi gerektiği, ancak sanatçının koronavirüs korkusu nedeniyle hastaneye gitmek istemediği için operasyonu ertelediği öğrenildi. Hem kendisi hem de 90 yaşındaki annesine virüs bulaşmaması için tedavisini yaptırmayan sanatçı, kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Yapılan cenaze töreni ile usta sanatçı Ankara Karşıyaka mezarlığına defnedildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica