Kültür-Sanat-Tarih

Usta Sanatçı Hüseyin Özay da aramızdan ayrıldı

Usta Sanatçı Hüseyin Özay da aramızdan ayrıldı … Seslendirme yaparken 1980 yılında adım attığı tiyatro çalışmalarına mezun olduktan sonra bir süre İstanbul Devlet Tiyatrosunda devam etti. detaylar haberimizde…

Hüseyin Özay
Hüseyin Özay

Usta Sanatçı Hüseyin Özay da aramızdan ayrıldı

Arka Sokaklar’ın İhsan Bey’i ve Diriliş Ertuğrul’un Korkut beyi usta sanatçı Hüseyin Özay hayatını kaybetti.

Hüseyin Özay 1 Ocak 1959 tarihinde Samsun Vezirköprü de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Samsun da gördükten sonra Lisede iken Samsun Belediyesi Konservatuarına yazılarak tiyatro eğitimi aldı. Daha sonra İstanbul’a gelen sanatçı Özay 1980 de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına girdi. Burada okurken seslendirme sanatçılığı yapmaya başladı.

Hüseyin Özay
Hüseyin Özay

1986 yılında TRT’nin seslendirme sınavına başvurdu ve 5 bin kişinin başvurduğu bu sınavda seçilen 69 kişi arasında yer aldı. Seslendirme yaparken 1980 yılında adım attığı tiyatro çalışmalarına mezun olduktan sonra bir süre İstanbul Devlet Tiyatrosunda devam etti.

Bu süreçte bir çok tiyatro oyununda yer aldı. 1990 yılında özel televizyon kanallarının bir çok yapıtlarında ve ünlü yapımların televizyon dizilerinde yer aldı. Özellikle en çok Türker İnanoğlu ile çalışan Hüseyin Özay Böylemi Olacaktı, Çiçek Taksi. Cennet Mahallesi, Akasya Durağı gibi dizilerinde rol aldı.

Bunun yanında Koçum Benim, Üvey Baba, Köpek gibi bir çok dizide rol alan Hüseyin Özay Diriliş Ertuğrul dizisinde Korkut Bey karakteri ile ses getirdi. Bunun peşine Cüneyt Arkın ile birlikte ‘Panzehir’ sinema filminde rol aldı.

Hüseyin Özay
Hüseyin Özay

Usta sanatçı en son Arka Sokaklar dizisinde İhsan bey karakterini canlandırıyordu ve rolü hala daha devam ediyordu. 62 yaşındaki Usta sanatçı geçirdiği kalp krizi dolayısı ile aramızdan ayrıldı.

Usta Oyuncu Hüseyin Özay’ın cenazesi bugün 4 Ağustos günü öğle namazı sonrası toprağa verildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica