Raporlar

Vefalı Olmak Adına Tarihe Not Düşüyoruz

Vefalı Olmak Adına Tarihe Not Düşüyoruz … Dündar, “Bugün şükürler olsun kime sorarsanız Azerbaycan ile kardeşliğimiz ve dostluğumuz hakkında doyurucu bilgi sahibi olduğunu görürsünüz” dedi. detaylar haberimizde…

Vefalı Olmak Adına Tarihe Not Düşüyoruz

Haydar Aliyev Kültür Evi Ve Federasyonu Başkanı Bilal Dündar’ın yapılanları unutmamak adına kaleme aldığı vefa metni:

Kurumların veya kişilerin temiz ve kalıcı duygu, düşüncelerle yapılan hizmetlere destek vermeleri takdire şayandır. Bu destekleri yapıcı ve yaratıcı düşünce olarak kabul ederek alkışlıyoruz.

Bu takdir ve alkışın en büyüğü tabi ki Kocaeli için olduğunu yaşayarak gördük.

Türkiye ile Azerbaycan hem kardeş hem de dost iki ülkedir. Yani bir Millet, iki ayrı devlet.

2004 yılında Azerbaycan adına Derneğimizi kurduğumuz tarihlerde “Buda nereden çıktı? Bu Bilal hoca da boş duramıyor. Azerbaycan ile bizim ne ilgimiz var?” diyen çok insan vardı.

Bugün şükürler olsun kime sorarsanız Azerbaycan ile kardeşliğimiz ve dostluğumuz hakkında doyurucu bilgi sahibi olduğunu görürsünüz.

Bu duruma gelinceye kadar yıllar içinde yapılan kesintisiz çalışmalar ve verilen destekler bizleri bu duruma getirdiği asla unutulmamalıdır.

Unutmamak hepimiz için VEFA borcumuzdur.

Kocaeli Haydar Aliyev Kültür Evimize ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonumuza verilen samimi ve önemli desteklerin bazılarını tarih sırası ile hatırlarsak;
1) 2010 yılında Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık beyle imzaladığımız protokolle açtıkları Kartepe Haydar Aliyev Parkı.
2) 2011 yılında Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar aynı yöntem ile açtığımız Derince Haydar Aliyev Kültür Parkı açılışı.
3) 2012 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun verdiği büyük bir törenle açılışının yapıldığı Kocaeli Haydar Aliyev Kültür Evi. Her iki ülkeden Bakanların ve üst düzey yöneticilerin katılımı olmuştu. Kültür Evimizde Türkiye de ilk ve tek tarihi gerçekleri belgeleyen toplu Katliamların da yer aldığı Müzemiz ile kütüphanemiz var. Burasını 40 üzerinde yerli ve yabancı televizyon çekim yaparak dünyaya duyurmuştur.
4) 2015 yılında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan desteği ile 26 Şubat günü İzmit Kaymakamlığı karşısında törenle Hocalı Şehitler Anıtının açılışı yapılarak Aynı gün Cephanelik semtinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev adına hatıra ormanının açılışı yapıldı.
5) 2018 yılında Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran bey ile diğer yerlerde olduğu gibi protokol imzalanarak Şehitler Anıtı ile Park törenle açıldı.
6) İzmit Belediyesi ile Bakü Nesimi Belediyesi ve Körfez Belediyesi ile Azerbaycan Göyçay Belediyesi kardeş Belediye oldular. Karşılıklı ziyaretler oldu. İzmit adına Nesimi de çok güzel bir park açılışını gerçekleştirdik. Bu çalışmalar ve verilen destekler sayesinde Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu 2012 yılında Kocaeli’de Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilerek ödüllendirildi.

Yine bu çalışmalar ve verilen destekler sonucunda Federasyon Başkanımız Bilal Dündar Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından madalya ile ödüllendirildi.

7) 2020 yılında 44 gün süren savaşta Azerbaycan Şanlı Ordusunun zaferi ile işgal altındaki topraklar kurtarıldı. Bu zafere Kocaeli yine önde olup damgasını bastı. Millet vekilleri, Belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının başkanları Kültür Evimizi ziyaret ederek desteklerini bildirdiler.

Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın girişimi ile Azerin’e kardeşlik konseri verdirildi. Meclis kararı alarak desteklerini dünyaya duyurdular.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile yapılan görüşme sonucunda Şehit General Polad Haşimov adını yaşatmak için düzenlemesi devam eden Park törenle açılışı yapılacaktır.

Bizim çalışmalarımıza ve taleplerimize geçmişte destek vermiş olan kurumlarımıza ve onların değerli başkanlarına Ahde Vefa adına sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Devlette devamlılık ilkesi adına desteklerini devam ettiren kurumlarımıza ve Başkanlarına çok teşekkür ediyoruz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica