Bilim Teknoloji

Volkswagen Traton ve TuSimple ile sürücüsüz kamyon üretecek

Traton bu geliştirme sürecinde Volkswagen çatısı altında bulunan Scania kamyonlarından kullanırken, sürücüsüz hareket edebilme teknolojisini de TuSimple sağlayacak.

Volkswagen Traton ve TuSimple ile sürücüsüz kamyon üretecek … “Reuters‘ın haberine göre Alman otomotiv devi Volkswagen’in ticari araç ortağı olan Traton, otonom sürüş teknolojisi geliştiren TuSimple ile birlikte sürücüsüz kamyon üreteceklerini duyurdu…” detaylar haberimizde…

Volkswagen Traton ve TuSimple ile sürücüsüz kamyon üretecek

Traton, geçtiğimiz dönemlerde TuSimple startup şirketinin küçük bir hissesini aldığını duyurmuştu. TuSimple San Diego’da bulunan bir startup. Firma sadece kamyonların sürücüsüz olmaları üzerine bir teknoloji geliştiriyor.

Sürücüsüz hareket edebilme teknolojisini TuSimple sağlayacak

Traton’un TuSimple’a yaptığı yatırım, firmayı sadece startup programları için geçerli olan ve 250 milyon dolarlık bir yatırım toplama çabasının haricinde de faydası var. Bu faydalardan en önemlisi firmanın sürücüsüz kamyon üretim aşamasında yer alacak olması. Traton bu geliştirme sürecinde Volkswagen çatısı altında bulunan Scania kamyonlarından kullanırken, sürücüsüz hareket edebilme teknolojisini de TuSimple sağlayacak.

Otonom teknolojisinin Level 4 olacağı tahmin ediliyor

Firma yeni sürücüsüz aracının testini İsveç’te Södertälje’den Jönköping’e kadar uzanan rotada gerçekleştirecek. Firmalar bu projenin detayları hakkında resmi bir açıklama henüz yapmadılar. Ancak araçta kullanılacak olan otonom teknolojisinin Level 4 olacağı tahmin ediliyor.

Arizona ve Texas bölgesinde 40 sürücüsüz araç

Ortaklık sayesinde TuSimple’ın teknolojisi ABD ve Çin’den çıkarak Avrupa’ya kadar uzanacak. Startup firması Sina, Nvidia, UPS ve Tier 1 gibi destekçilere sahip. Arizona ve Texas bölgesinde 40 sürücüsüz araçtan oluşan filosuyla çalışmalarına devam ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica