Sağlık

Vücut Yenilenmesi üzerine yapılan araştırmalar

Vücut Yenilenmesi üzerine yapılan araştırmalar Omurgasız solucanın inanılmaz yeteneği bilim insanlarının yeni umudu oldu! İnsanlar ve meşe yağı solucanında pek çok gen ortak. Bilim insanları bir gün insanlardaki yenilenmeyi desteklemek ümidiyle kavun solucanı üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Vücut Yenilenmesi üzerine yapılan araştırmalar detaylar haberimizde…

Vücut Yenilenmesi üzerine yapılan araştırmalar

Vücut parçalarını yeniden canlandırma yeteneği, her zaman kendilerini iyileştirebilen ve kaybettikleri vücut parçalarını yeniden canlandırabilen Wolverine gibi karakterlerin yaratılmasına ve bilimsel araştırmalara ilham kaynağı olmuştur. Hayvan aleminde pek çok tür Eklembacaklılar (akrepler gibi) uzantılarını yeniden canlandırabiliyor. Solucan gibi vücudunun yalnızca birkaç bölümünü yeniden oluşturabilen canlılar da var. Deniz yosunu ve denizyıldızı gibi canılar bazı uzuvlarını kendi kendine kesip tekrar canlandırabilir. Ayrıca trampa ediciler ve yengeçler gibi Amfibiyenler, ayda bir kez bir ekstremite oluşturabilir ve bazı sürüngenler kuyruklarını yeniden canlandırabilirler.

“Vücut yapıları insanlarla benzerlik taşıyor”

İnsana en yakın omurgasız canlılardan biri olan küçük bir mercan resifinde yaşayan su solucanı, vücudunun kesilen, hatta sinir sistemini ve kafasını bile yeniden canlandırabilir. Bir kavun solucanını ortadan kesmek, on beş gün içinde iki tam, ayırt edilemez numuneye sahip olmanızı sağlar. Vücut yapıları insanlarla alışılmadık derecede benzerlik taşır. Araştırmacılar merak ettiği konu da bu. Acaba aynı özelliklere insanlar da sahip olabilir mi?

“Bu genlerin nasıl açılacağını bulabilirsek…”

Biyoloji profesörü Billie Swalla, yakın tarihli çalışmalarını anlatan Washington Üniversitesi (UW) basınında yaptığı bir yorumda, “İnsanların yeniden yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum, ancak bir şeylerin olmasına izin verilmiyor” dedi. Swalla, omurgasız hayvanlarda rejenerasyon çalışmasına odaklanan Shawn Luttrell’in yanı sıra Friday Harbor Laboratuarları’nın direktörü ve araştırma ekibinin bir parçası. “İnsanlarla aynı genlere sahip olduklarına inanıyoruz ve eğer bu genlerin nasıl açılacağını bulabilirsek yeniden oluşabiliriz.” dedi.

Her ne kadar sadece hayali bir bilimkurgu yorumu gibi gelse de, birçok araştırmacı bilim adamı, insan vücudunun yenilenmesinin mümkün olabileceğini düşünüyor. ‘Cildi, bazı organların parçalarını ve bağlarını zaten yeniden ürettik; Gerekli genlerin birçoğuna sahibiz.’ yorumları yaygın olarak yapılıyor.

Luttrell, “Bu hayvanlarla (solucanlar) binlerce gen paylaşıyoruz ve vücudumuzun yapısını yeniden oluşturmak için kullandıkları aynı genlerin hepsine değilse de birçoğuna sahibiz. Bu, kurtçukların yeniden üretmek için kullandığı mekanizmayı bulabilirsek, insanlarda merkezi sinir sistemi rejenerasyonu için bunun etkileri olabilir.” dedi.

Araştırmacılar “ANA KONTROL” geninin var olabileceğine inanıyorlar

DNA’mızda yer alan her hücre insanın yol haritası olan bedenlerimizdir. Vücudu yeniden inşa etmek veya yenilemek için yeterli bilgi içerir. Bununla birlikte, planın bu kısmına erişim bazı evrimsel nedenden dolayı insanlar için erişilebilir değildir. Bunun olası bir nedeni, yenilenmenin insan gibi büyük, karmaşık bir organizmada çok fazla enerji almasıdır. Bir diğeri ise yüksek derecede gelişmiş bağışıklık sistemimizin, skar oluşumu gibi tepkilerle süreci durdurduğudur.

Washington Üniversitesi (UW) ekibi, acorn solucanlarında rejenerasyon başladığında hangi gen modellerinin etkileşime girdiğini araştırıyor. Yenileme, her solucan başladıktan sonra tam olarak aynı adımları izlediğinden, araştırmacılar “Ana Kontrol” geninin var olabileceğine inanıyorlar. Böyle bir gen süreci başlatan şey her ne ise, insanlardaki yenilenmeyi de tetikleyebilir.

Bilim insanları ayrıca hangi hücre türlerinin, rejenerasyonun yapı taşları olarak işlev gördüğünü belirlemeye çalışıyorlar. Kök hücreler net bir olasılık olarak görülse de rejenerasyon için yeniden kullanılabilecek başka hücre türleri de olabileceğini düşünüyorlar. Sonuç olarak bilim insanlarından oluşan bu ekip, insan da dahil olmak üzere diğer hayvanlarda süreci başlatmak için gen aktivasyonunu veya düzenlemesini kullanmayı umut ediyor.

Şu an için karşılaşılan zorluklar oldukça karmaşık; Ancak genetik olarak elverişli bir konumdayız ve soyumuz 100 yıla yakın bir sürede insanlığın rejenerasyonunu tıbbi gerçekliğimizin bir parçası olarak görebilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica