İGF

Yabancı gözler BUSMEK’İ izliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BUSMEK, yaptığı çalışmalarla yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

BURSA (İGFA) – Bursa’da uzman eğitmenler eşliğinde birçok insanı meslek sahibi yapan BUSMEK, bünyesindeki sanatçıların ortaya koyduğu eserlerle yurtiçinde ve yurt dışında da adından söz ettiriyor. Çalışmalarıyla yerli ve yabancı konukların ilgisini çeken BUSMEK, son olarak uzun yıllar Japonya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası’ndan sorumlu Baş Müsteşar, Türkiye Japonya Başkonsolosluğu 2. Konsolos ve Türkmenistan Maslahatgüzarı olarak görev yapmış Mitsuru Horiguchi’yi ağırladı. Uluyama Türk Japon Kültür Derneği’nin organize ettiği Bursa programı kapsamında BUSMEK Sanat Galerisi’ni gezen Mitsuru Horiguchi ve beraberindeki heyet, özel hüsnühat, tezhip ve Bursa minyatürlerinden oluşan tabloları yakından inceledi. Proje Koordinatörü Aslan Şahin tarafından bilgilendirilen heyet, Hüsnühat Atölyesi’nde sanatın tarihçesi, yazı çeşitleri, tashih aşaması, teknik detaylar ve kullanılan doğal malzemeler hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Muallimzade Kültür Merkezi’ne geçen heyet, özel atölye çalışmalarını izledi. Hüsnühat, tezhip, ebru, çeyiz ürünleri ve sedef atölyelerini gezen Horiguchi, eski çeyiz ürünlerinin onarılma, sedef ve tesbih atölyesinde takı ve kutularının üretim sürecini takip etti.

Son olarak Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nde ipek halı ve kumaşlarının kozadan başlayan serüvenleri Mehmet Ünal tarafından anlatıldı. İpek böceği, koza ve ipek iplerinin özellikleri, sağlık sektöründen savunma sanayisine uzanan birçok sektörde nasıl kullanıldığı konuklara aktarıldı. Misafirlere, ipek halı desenleri ve desen temalarının nasıl ortaya çıkarıldığı da aşamalarıyla gösterildi.

Yapılan çalışmaları yakından inceleyen Horiguchi, “Türk kültürünün ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda BUSMEK’in ne denli özverili çalışmalara imza attığını gördüm. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica